A világ negyedik legnagyobb gazdasága döntő lépésre szánta el magát 

Elemzések2024. márc. 26.Sz.A.

Fontos hét zárult a legnagyobb jegybankok történetében.

A Svájci Nemzeti Bank - az infláció terén elért eredményekre hivatkozva - elsőként csökkentette a kamatlábakat a globális társai közül, míg Norvégia jelezte, hogy legalább még hat hónapig nem tervez ilyen lépést - írja a Bloomberg.

A várakozásoknak megfelelően Japán nemzeti bankja megszüntette negatív kamatlábrendszerét, amely a világ utolsó ilyen rendszer volt. A radikális szakpolitikai döntéshozatali eszközt a banki hitelezés ösztönzésére, a kereslet élénkítésére és a dezinfláció megfékezésére fogadták el.

Japánban a GDP növekedést szeretné emelni a jegybank a lépéssel, inflációs hullám ugyanis nem alakult ki a szigetországban többek között a fogyasztók óvatos költekezése miatt.

Japán készpénzmegtakarításai messze meghaladják az Egyesült Államok és Európa megtakarításait.Az Egyesült Államokban a Federal Reserve eközben változatlanul 5,25% és 5,5% között tartotta a kamatlábakat, mivel a döntéshozók fenntartották az idei évre vonatkozó három kamatcsökkentésre vonatkozó előrejelzésüket, amennyiben az infláció tovább csökken.

De a 2 százalékos szintre való visszatérés útján néhány bukkanó miatt fennáll az esélye annak, hogy a Federal Reserve eltolhatja időben az egyik kamatcsökkentést. Jerome Powell elnök egyelőre úgy fogalmazott, hogy "viszonylag hamar" el kell kezdeni lassítani a Federal Reserve mennyiségi szigorítási programját.

A kamatemelések fontos kiegészítője a szigorúbb monetáris politikában, a mennyiségi szigorítások jelenleg havonta akár 95 milliárd dollárnyi likviditást vonnak el az amerikai pénzügyi rendszerből. A tisztviselők eltökéltek, hogy leállítják a szigorításokat, mielőtt olyan pénzügyi zavarokat okoznak, mint amilyeneket a legutóbbi, mintegy öt évvel ezelőtti kör befejezése előtt tapasztaltak.