Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

VOSZ: fókuszban a közösségépítés és a tudásmegosztás

Vállalkozás2 órájaNövekedés
A rovat támogatója:

Az elmúlt négy évben 21 ezerről 25 ezerre bővült az aktív és regisztrált tagok száma, a társszervezetekkel együtt pedig 65 ezer vállalkozást képvisel a VOSZ, amely elnöksége idén is országjárásra indult.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Ügyvezető elnöksége idén is országjárásra indult, hogy személyesen találkozzon a vármegyei szervezetek tagjaival, valamint az önkormányzatok és a közélet szereplőivel. Az idén esedékes országos küldöttválasztásra a vármegyei rendezvényeken kerül sor, a közgyűléseken vármegyei elnököt, vezetőséget és területi küldötteket is választanak. A Budapesti és Pest vármegyei Szervezet (BPVRSZ) rendezvényét Budapesten tartották meg kedden.
Az eseményen Kozák Ákos, a VOSZ társelnöke, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója a magyar gazdaság kilátásait elemezve rámutatott, hogy az elmúlt három évnyi gazdasági stagnálás mögött a potenciális növekedési képesség csökkenése húzódik, ez egyben egy ciklikus átmeneti hatás eredménye. Ezért már 2026-ban valamilyen szintű gazdaságpolitikai fordulatra lesz szükség, ráadásul annak ismeretében, hogy ma hatalmas verseny folyik az új beruházásokért, a vállalkozásfejlesztési forrásokért a feldolgozóipari alapú magyar gazdaságban. A vállalkozások eredményességének csökkenését erősen befolyásolja a stagnáló lakossági fogyasztás, amely csak lassan lép növekvő pályára – pedig a fogyasztás a teljes GDP 60-70 százalékát adja. Az Intézet 2026-ra 3,5-4,0 százalék közötti inflációt, és legfeljebb 1,5-2 százalékos GDP-növekedést prognosztizál, míg a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi inflációs jelentésében 1,7 százalékra szállította le idei GDP növekedési prognózisát. Az Egyensúly Intézet várakozása szerint idén nőni fognak a beruházások az alacsony bázis, az EU-s források gyorsuló beáramlása, az aktiválásra kerülő nagyberuházások és a külföldi működőtőkebefektetések révén. Ahogy a reálbérek emelkedése  szintén a fogyasztás gyorsulásához vezet. Kozák Ákos bejelentette, hogy a VOSZ új szolgáltatásaként hamarosan a helyi vállalkozásfejlesztési irodákban is elérhetőek lesznek a havonta frissülő országos, területi és vármegyei gazdasági adatok, amelyek segíthetik a tervezést, a munkát. Meghatározó hivatkozási alap lett a gazdasági döntéshozóknál a vállalkozók üzleti hangulatát negyedévente feltérképező VOSZ Barométer, amely idén már nem csak a VOSZ tagvállalatok megkérdezésével készül.
Eppel János, a VOSZ elnöke a 2022-2026. közötti stratégia eredményeiről szólva elmondta, hogy lezárták azt a négyéves ciklust, amely szerinte a VOSZ
történetének legsikeresebb időszaka volt, s amelynek során a hagyományos működési modellt dinamikus, több lábon álló szervezeti struktúra váltotta fel. Emlékeztetett, hogy a VOSZ 1988-ban alakult, akkor azt hirdették meg, hogy egy politikától mentes, független érdekképviseleti, érdekvédelmi szervezet lesznek, és ez ma is így van, a küldetés változatlan.
Az eseményen megválasztották az új elnökséget is: a VOSZ Budapesti és Pest Vármegyei Regionális Szervezetének új elnöksége: Marosi László elnök, Kissné Kászon Gabriella és dr. Kiss Zoltán elnökhelyettesek, valamint Faragó Ilona, Krisán László, Dorner Attila, Bella Sándor, Kovács János, Nemes Anikó, dr. Remete Sándor, Páricsi Zoltán, Vörös-Gubicza Zsanett, Szabolcs Péter és Kölkedi Krisztián elnökségi tagok.