Majd 2 éves tilalom után Kína megnyitja piacát a japán tengeri termékek előtt
GlobálKína újra megnyitja piacát a japán tengeri termékek előtt, amelyekre korábban csaknem két évig tartó importtilalmat rendelt el a 2011-es szökőárban megrongálódott fukusimai atomerőműből származó radioaktív szennyvíz okozta szennyezés miatt.
A kínai vámhatóság vasárnapi közlése szerint a tilalmat feloldották, és a legtöbb japán termék importja újraindul. Hozzátették, hogy a korlátozás továbbra is érvényes 10 japán prefektúrából, köztük Fukusimából és Tokióból származó élelmiszerek importjára.
A japán tengeri termékek exportőrei újra kell, hogy regisztrálják magukat Kínában, és minden importált terméknek tartalmaznia kell egészségügyi, radioaktív anyagok vizsgálatára vonatkozó megfelelőségi, valamint származási tanúsítványt
- közölte a vámhatóság. A két ország 2024 szeptemberében állapodott meg arról, hogy a japán tengeri termékek importja újraindulhat, amennyiben Peking részt vehet a megfigyelési tevékenységekben.
Kína áprilisban közölte, hogy másodszor végzett mintavétele során nem mértek határérték feletti sugárzást, egy május végi tárgyalás után pedig a két ország bejelentette "az import újraindításában tett előrelépést".

