Az adatok időállapota: késleltetett. | Jogi nyilatkozat

Bajba jutott a világ egyik legnagyobb olajkitermelője

Hírek3 órájaNövekedés.hu

Angola legnagyobb olajkitermelője, a Sonangol adósságspirálba került és új kötvénykibocsátásokra kényszerül. Az állam tartozik a legtöbb pénzzel a vállalatnak, a profit fele már nem is az alaptevékenységből származik, hanem külföldi befektetésekből. A napi kitermelés felére esett 2008 óta, most napi 1,1 millió hordó.

A Sonangol milliárdos hitel- és kötvénykibocsátási hullámba kezdett, mivel az alapvető olaj- és gázipari tevékenységei alig nyereségesek, és a vállalatot a múltbeli rossz kormányzati döntések, a diverzifikáció hiánya, valamint a csökkenő kitermelés pénzügyileg fojtogatják.

A vállalat az idei évben hatalmas tőkebevonásra kényszerült a működési költségek és beruházások fedezésére:

  • 2,65 milliárd dolláros hitelcsomag nemzetközi bankoktól (pl. Société Générale, First Abu Dhabi Bank) és helyi bankoktól.

  • 1,75 milliárd dolláros hitelkeret januárban az Afreximbanktól.

  • 750 millió dollár értékű, 5 éves nemzetközi kötvénykibocsátás (magas, 10%-os kamattal).

  • További 4,8 milliárd dollárt kínai és európai hitelezőktől szeretnének felvenni.

Bár a Sonangol 2025-ben nettó 940 millió dollár profitot jelentett, a számok mögött komoly strukturális problémák állnak.

A downstream (finomítás és elosztás) ágazat hatalmas, 895 millió dolláros veszteséget termelt egyetlen év alatt.

Az upstream (kutatás és kitermelés) üzletág a hatalmas bevételek ellenére a magas költségek, az amortizáció és az adók miatt mindössze 105 millió dollár tiszta hasznot hozott.

A vállalat profitjának 53%-a nem az alaptevékenységből, hanem külső befektetések osztalékaiból származik (pl. a portugál Galp Energia, a Millennium BCP bank és az Angola LNG projekt részesedéseiből).

Harmadik felek és maga az angolai állam közel 8,96 milliárd dollárral tartozik a Sonangolnak, az angolai kormány korábban állami vagyonalapként használta a céget.

A tőkehiány és a tengeri mezők kimerülése miatt Angola olajkitermelése a 2008-as napi 2 millió hordós csúcsról napi 1,1 millió hordóra esett vissza - írj az Oilprice.