Egy ukrán csapás után akkora tűz csapott fel Oroszországban, hogy több száz tűzoltót kellett mozgósítani
HírekEz történt az ukrán háború 1120-dik napján:
- Továbbra is égett egy nagy orosz olajvezeték-állomás az oroszországi krasznodari területen lévő Kavkazszkajánál egy sikeres ukrán dróncsapás után. A régió hatóságai közölték, hogy összesen 406 tűzoltót küldtek ki.A hivatalos jelentések szerint a csapás megrongált egy olajtartályokat összekötő csővezetéket. Még az amerikai műholdas megfigyelő-rendszerek is észrevették, hogy a régióban nagyintenzitású tűz ég.
- Donald Trump szerdán azt mondta Volodimir Zelenszkijnek, hogy az Egyesült Államok lehetne az ukrán atomerőművek tulajdonosa és üzemeltetője egy tűzszüneti megállapodás részeként. Az ukrán elnök telefonbeszélgetésüket követően elmondta, hogy csak egy erőműről beszéltek, amely orosz megszállás alatt áll, utalva ezzel Zaporizzsjára, Európa legnagyobb atomerőművére. A Fehér Ház közölte, hogy „túllépett” azon az elképzelésen, hogy a tárgyalások részeként birtokba vegyék Ukrajna ásványkincseit. „Most egy hosszú távú békemegállapodásra összpontosítunk” - mondta Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője.
- Kijev „kész” szüneteltetni az orosz energiahálózat és infrastruktúra elleni támadásokat, mondta Zelenszkij. Az elnök jelezte, hogy egyelőre nem tekinti a tűzszünetet megvalósultnak, ehelyett azt mondta, hogy az gyorsan létrejöhet, és csapata egy listát fog bemutatni az amerikaiaknak arról, hogy milyen létesítményekre kellene kiterjednie.Zelenszkij azt is jelezte, hogy a tűzszünet várhatóan a polgári infrastruktúrára és az energetikai létesítményekre is vonatkozik.
- Zelenszkij hívása Trumppal egy nappal azután történt, hogy Vlagyimir Putyin beleegyezett az Ukrajnára mért hasonló csapások leállításába, de Oroszország azonnal újra támadásba lendült drónokkal és rakétákkal.
Az ukrán elnök továbbra is szkeptikus maradt Vlagyimir Putyin jóakaratával és szándékaival kapcsolatban, miután az ukrán védelmi minisztérium szerdán közölte, hogy az orosz rakéták és drónok éjszakai csapásaiban egy ember meghalt, és két kórház megrongálódott. Az országos vasúti szolgálat közölte, hogy a központi Dnyipropetrovszk régióban vasúti energetikai infrastruktúrát ért találat. Az ilyen cselekedetek Putyin szavait a támadások beszüntetéséről „ellentétbe hozzák a valósággal” - mondta Zelenszkij.
- Az európai vezetők szkeptikusan reagáltak a Trump-Putyin-féle korlátozott tűzszüneti elképzelésre, mondván, hogy az azt mutatja, az orosz elnök nem gondolja komolyan, hogy békésen akarja lezárni a három éve tartó konfliktust. Putyin átfogó követelései között szerepel, hogy az ukrán hadsereg meggyengülve és sebezhetően, nyugati fegyverek és hírszerzés nélkül, valamint egy megfogyatkozott hadsereggel maradjon.- Zelenszkij szerdán közölte, hogy Ukrajna újabb F-16-os vadászgépeket kapott. „Több F-16-os repülőgép repült Ukrajnába. Nem fogom megmondani, hogy hány” - mondta Zelenszkij újságíróknak. Ukrajna az első F-16-osokat 2024-ben kapta meg.
- A Reuters által látott levél szerint Kallas azt mondta, hogy csütörtökön javaslatot terjeszt a Brüsszelben ülésező európai vezetők elé, hogy Ukrajna kétmillió darab nagy kaliberű tüzérségi lőszert kapjon. Az EU végrehajtó testülete eközben nyomást indított arra, hogy több fegyvert vásároljanak a blokkban és szövetséges országoktól, ne pedig az Egyesült Államoktól. Az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Törökország ki lesz zárva a 150 milliárd eurós (125 milliárd font) uniós hitelprogramból finanszírozott védelmi szerződésekből, hacsak nem írnak alá biztonsági és védelmi partnerségi megállapodást az EU-val. A 150 milliárd eurós hitelprogram a védelmi kiadások jelentős növekedésének részeként nyitva áll az EU tagállamai előtt, de a finanszírozott felszerelések költségeinek 65%-át az EU, Norvégia vagy Ukrajna szállítóitól kell beszerezniük. A fennmaradó összeget biztonsági megállapodással rendelkező, nem uniós országokban lehet elkölteni.
- Az Európai Bizottságnak az európai védelem jövőjéről szóló, szerdán közzétett fehér könyvében kifejtette, hogy az EU-nak finanszíroznia kell Ukrajna hozzáférését az uniós székhelyű kereskedelmi szolgáltatók műholdas szolgáltatásaihoz. Az ukrán hadsereg nagymértékben függ az Elon Musk-féle Starlink szolgáltatástól, de burkolt fenyegetések hangzottak el azzal kapcsolatban, hogy ez a szolgáltatás megszűnhet, ha Ukrajna nem fogadja el a Trump által diktált békefeltételeket. Az európai műholdüzemeltetők tárgyalásokat folytatnak az EU-val, mivel megkérdezték tőlük, hogy be tudnának-e lépni a Starlink helyére.