Friss tanulmány: a német munkahelyek nagy része az uniós exportra épül
HírekMintegy 7,2 millió németországi munkahely és hozzávetőleg 550 milliárd euró bruttó hozzáadott érték függ az Európai Unió más tagállamaiba irányuló német exporttól – derül ki a Prognos gazdaságkutató intézet Bajor Gazdasági Szövetség (vbw) megbízásából készült tanulmányából.
A vbw (Vereinigung der Bayerischen Wirtschaft) tanulmánya 2022-es adatokra épül, mivel frissebbek még nem állnak rendelkezésre. A tanulmány szerint azonban az uniós kereslet jelentősége várhatóan nem csökkent. Miközben a német kivitel az Egyesült Államokba és Kínába legutóbb mérséklődött, az uniós tagállamokba irányuló export nőtt.
A Prognos szerint az Európai Unió Németország számára a nemzetközi összehasonlításban fontosabb gazdasági térség, mint más nagy régiók.
Különösen az autó- és gépgyártás, valamint a vegyipar profitál az uniós keresletből, miközben ezek az ágazatok szorosan kapcsolódnak az európai termelési hálózatokhoz.
Az uniós gazdaságok gyengébb teljesítménye ezért Németországot is jelentősen érintené. Az EU-ban bekövetkező gazdasági stagnálás 2030-ig több mint 20 milliárd euróval csökkenthetné a német bruttó hazai terméket, különösen az autóipart, a gépgyártást és a vegyipart sújtva.
A tanulmány szerint a schengeni övezetben érvényesülő szabad mozgás szintén kedvező hatással van a német gazdaságra.
Az áruszállítás, a turizmus és a határon átnyúló ingázás hatásait összesítve 1,5–2 milliárd eurós pozitív gazdasági hatást becsültek a kutatók.