IMF: Idén lassabb, jövőre gyors lesz a növekedés tempója Magyarországon
HírekMagyarországon idén 1,4 százalékos, jövőre 2,6 százalékos lehet a gazdasági növekedés - derül ki a Nemzetközi Valutaalap ma kiadott előrejelzéséből. Az üzemnyagárak idén globálisan 8 százalékkal csökkenhetnek az olaj árának esése miatt.
Az európai gazdaságok, köztük az olyan nagy termelési központok, mint Németország és Olaszország, különösen ki voltak téve a földgázpiacok zavarainak, miután Oroszország megszállta Ukrajnát - olvasható a Nemzetközi Valutaalap legfrissebb világgazdasági előrejelzésében (WEO-World Economic Outlook).
A kőolaj és a földgáz árának ugrásszerű növekedésével az országok átálltak egyéb energiaforrásaikra és növelték energiafogyasztásuk hatékonyságát.
Az ilyen stratégiáknak azonban vannak korlátai, mivel az energiaforrások helyettesítése nehézségekbe ütközhet, és sok ország energiafelhasználása továbbra is az olaj- és földgázimporttól függ.
Döntő fontosságú, hogy ez a sokk kettős hatást gyakorolt a nyersanyagimportőrökre, mivel a dollár erősödött, és az USA kereskedelmi feltételei javultak a fokozott bizonytalanság közepette.
Mivel a nyersanyagárak dollárban vannak kifejezve, a nyersanyagimportőrökre nehezedő stagflációs nyomás erősödött. Hasonló dinamika érvényesül a globális élelmiszerpiacokon is, amelynek hatása különösen az alacsony jövedelmű országokban érezhető.
Ezzel szemben az Egyesült Államok nemcsak hogy már kevésbé függött az energiaimporttól, hanem nettó energiaimportőrből nettó energiaexportőrré vált.
Ez a váltás részben elszigetelte az USA gazdaságát a háború okozta árupiaci zavaroktól. A munkatermelékenység növekedése az elmúlt években az Egyesült Államokon kívül szinte minden országban csökkent - húzza alá az IMF.
Az energiasokkon kívül a beruházások alacsonyabb szintje is sújtja az európai gazdaságot.
Magyarországon idén 1,4 százalék lehet a GDP növekedése ( a kormányzati 2-2,5 százalék helyett), jövőre azonban ennél gyorsabb ütemű - 2,6 százalék - növekedés várható - vélik a valutaalap szakértői.A magyar gazdaság lassabb növekedését az is befolyásolja, hogy a német gazdaság idén stagnál, jövőre pedig mindössze 0,9 százalékkal bővülhet.A V4 országok közöl Lengyelországban lesz a leggyorsabb a növekedés tempója (idén 3,2, jövőre 3,1%), Csehországban pedig idén 1,6, jövőre 1,8 százalékkal bővül a gazdaság. A szlovák növekedési ütem idén 1,3 százalék lehet, jövőre 1,7 százalék körül alakulhat.Az előrejelzések szerint az üzemanyagárak 2025-ben 7,9 százalékkal csökkennek: az olajárak 15,5 százalékos csökkenését és a szén árának 15,8 százalékos csökkenését ellensúlyozza a földgáz árának 22,8 százalékos emelkedése, ez utóbbit a vártnál hidegebb időjárás és az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz gázáramlás január 1-je óta tartó leállása miatt.