Kaotikus állapot alakult ki a Hormuzi-szorosnál
HírekGyakorlatilag már csak papíon létezik a békemegállapodás Washington és Teherán között, a Hormuzi-szorosnál kaotikus állapot alakult ki. Bahreinre iráni drónok támadtak, iráni kurd ellenállókat vettek célba.
Zajlanak az iráni-amerikai összecsapások: az iráni Forradalmi Gárda egy újabb olajtankert támadott meg a Hormuzi-szorosnál, amire az USA célzott légicsapásokkal válaszolt. Irán Bahreinben drónokkal támadt meg egy iráni kurdok által felügyelt támaszpontot. Irán és az USA is egymást okolják a nemrég aláírt megállapodás megsértése miatt.
A bahreini külügyminisztérium közleménye szerint "számos iráni drón" érte el az országot, amelynek területén az amerikai haditengerészet ötödik flottája állomásozik. A minisztérium "az ország szuverenitása súlyos megsértésének, a lakosság biztonságára leselkedő kirívó fenyegetésnek" nevezte a támadást. Egyúttal jelezte: az ország fenntartja magának a jogot az önvédelemre.
A Forradalmi Gárda iráni elitalakulat szombati közleménye szerint "az amerikai terrorista hadsereg" több térségbeli létesítményét is célba vették.
A célpontokról közelebbit nem közöltek, ahogy a bahreini külügyi közlemény sem tért ki arra, hogy keletkeztek-e károk - írja az MTI.
A Hezbollah vezetője ma elutasította a tegnap elfogadott izraeli-libanoni keretmegállapodást, melyet az USA már jóváhagyott - számolt be a Times of Israel.Az amerikai közvetítéssel létrejött megállapodás értelmében Izrael Bejrúttól délre a Litani folyó mindkét oldalán több területről kivonul és átadja az irányítást a libanoni hadseregnek.A Hormuzi-szorosban eközben kaotikus állapotok alakultak ki a CNN szerint csak papíron létezik a békemegállapodás, a 34 km széles Hormuzi-szorosban rossz a biztonsági helyzet. Jelenleg három különböző útvonal alakult ki:
-
A déli (ománi) útvonal: Ezt a szankciókat elkerülni akaró nyugati és nemzetközi hajók választják. Mivel mindenki ide zsúfolódik be, a hajók túl közel haladnak egymáshoz, ami drasztikusan növeli a tengeri balesetek kockázatát.
-
A középső útvonal: A háború előtt ez volt a normál, nemzetközi hajózási folyosó, most viszont senki sem garantálja a biztonságát.
-
A északi (iráni) útvonal, amit az iráni Forradalmi Gárda felügyel.
Irán létrehozott egy új állami szervet, a Perzsa-öböl Szoros Hatóságot (PGSA). Ez a szervezet egy több mint 40 kérdésből álló adatlapot (tulajdonosok, rakomány, legénység állampolgársága) követel meg e-mailben a hajóktól, cserébe egy „Biztonságos Áthaladási Garanciáért”.A hajózási társaságok két tűz közé szorultak: ha az iráni útvonalat választják és együttműködnek a PGSA-vel, akkor amerikai szankciókat kockáztatnak, mivel Washington világossá tette, hogy a Teheránnak fizetett bármilyen szolgáltatási díj szankciókat vonhat maga után.
Ha viszont elutasítják az iráni útvonalat, akkor a Forradalmi Gárda azonnal csapást mérhet rájuk drónokkal vagy járőrhajókkal.Irán a tűzszünet ellenére sem fogja kiengedni a kezéből a szoros ellenőrzését, és a 60 napos átmeneti időszak végéig (augusztus közepéig) a szoros nem fog tudni visszatérni a háború előtti normális működéshez - írja a CNN.
