Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Mozgalmas éven van túl a magyar agrárium - Elkészült a NAK 2024-es jelentése

Hírek6 órájaNövekedés.hu

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a 2024. évre vonatkozóan elkészítette az éves szakmai tevékenységeiről szóló beszámoló jelentését. Mint kiderül belőle: a 2024-es év ismételten számos kihívás elé állította a Kamara tagjait, melyek gyors és segítő módon történő kezelése, kedvező megoldások kidolgozása volt az egyik kiemelt feladata a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának 2024-ben is.

2024-ben fontos változást történt a Kamara vezetésében. A NAK 2024. szeptember 13-i országos küldöttgyűlésen Papp Zsolt Györgyöt választották meg – egyhangú szavazással – a szervezet új elnökének. Ugyancsak kiemelt hír, hogy a Kamara az eddigi átlag 540 fős aktív falugazdász állományát jelentősen, közel 700 főre bővítette 2024-ben. A falugazdászok feladatai kibővültek a tanácsadási tevékenységgel és az Egységes Kérelmekhez kapcsolódó, egész évre kiterjedő ügyintézési folyamatokkal.

2024-ben folytatódott a NAK falugazdász-hálózat technikai segítségnyújtási tevékenysége is, melynek keretében a 2024. június 10-i határidőig országosan 159.551 Egységes Kérelem (EK) került beadásra, melynek 65,5 százalékát, 104.477 kérelmet a NAK falugazdászainak közreműködésé vel nyújtották be a gazdálkodók.

A NAK falugazdászai szakmai segítséget nyújtottak a tagok részére a Mezőgazdasági Kárenyhítési Rendszerrel (MKR) kapcsolatos kérdésekben és közreműködtek a kárbejelentések és kárenyhítő juttatások iránti kérelmek elektronikus beadásában, mindemellett közel 10 ezer gazdálkodó bevonásával végeztek országos vízigényfelmérést.Az év során fókuszba került az agrártámogatások sorsa. A NAK számos itthoni és nemzetközi fórumon hangsúlyozta, hogy a KAP jövőjének biztosítása érdekében elengedhetetlen egy független és megfelelő méretű uniós költségvetés kialakítása. Az erős európai agrárium nem csak a gazdák, hanem valamennyi uniós állampolgár számára stratégiai kérdés, amit az Európai Bizottságnak minden eszközzel segítenie kell. A NAK által szervezett szeptember 5-6-i budapesti KAP Konferencián - többek között - erre hívták fel az uniós döntéshozók figyelmét az európai agrárium meghatározó szervezeteinek vezetői.

A Kamara hangsúlyozta, hogy álláspontja szerint a jogalkotás középpontjában a gazdálkodóknak kell állniuk és minden döntést elsősorban velük kell egyeztetni. A gazdák költségeinek és a fogyasztói árak emelkedését eredményező irányvonal elfogadhatatlan. Ennek nyomatékosítása érdekében a NAK és MAGOSZ online petíciót is indított 2024-ben, melyet a magyar kormány is támogatott.

A mezőgazdasági termelők részére nyújtott gyakorlati tanácsok minőségi javulása, valamint az adott gazdaság igényeihez még inkább illeszkedő támogatási konstrukciók ajánlása érdekében felállításra került a NAK keretében a nemzeti KAP-hálózat Zöld Támogató Egysége (ZTE). Feladata, hogy támogassa a KAP Stratégiai Terv I. és II. pillér zöld beavatkozásait, valamint a kapcsolódó nemzeti programok végrehajtását. Ennek eléréséhez a NAK honlapján működő ZTE aloldalon számos, a környezeti fenntarthatósághoz kapcsolódó cikket, kiadványt, kisfilmet érnek el az oldalra látogatók.

A termőföld nemzeti kincs, annak védelme nemzeti érdek. A NAK már 10 éve látja el a földforgalmi törvényben foglalt helyi földbizottsági feladatokat.

Az adásvételi- és csereszerződések véleményezése, valamint a haszonbérleti szerződésekben foglalt haszonbér arányosság vizsgálata tekintetében a NAK a helyi földbizottságok révén biztosítja a helyi gazdálkodói közösségek érdekeinek érvényesítését.

Ennek eredményeképpen 2024-ben országosan 49.193 adásvételi- és csereszerződésről foglalt állást a NAK, minde mellett közel 40.000 haszonbérleti szerződést vizsgált felül. A megvizsgált adásvételi- és csereszerződések 97 százalékának vonatkozásában a helyi földbizottságok támogató állásfoglalást bocsátottak ki az év során. A NAK jelentős szerepet vállal a tagjait érintő jogszabályok alakulásának vonatkozásában. A Kamara 2024-ben is azon dolgozott, hogy olyan jogszabályi környezet kerüljön kialakításra, mely a gazdálkodók érdekeit képviseli és a mindennapi működést segíti, egyszerűsíti.

Ennek érdekében számos jogszabály-módosítási javaslatot kezdeményezett, illetve véleményezett, melynek eredményeként az Országgyűlés több, a gazdálkodók érdekeit figyelembe vevő és terheiket csökkentő földforgalmi és adózási témájú jogszabályt fogadott el 2024-ben.

A jelentés teljes szövege elérhető EZEN a linken.