Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Putyin "háborús gépezetét" hatalmas csapás érhette

Hírek2025. jún. 2.Növekedés.hu

Ez történt az ukrán háború 1194-dik napján:

- Ukrajna vasárnap közölte, hogy egy nagyszabású támadás során több milliárd dollár értékben semmisített meg orosz bombázókat, egy részüket Szibériában. Ukrajna azt mondta, hogy 7 milliárd dollár összértékben rongált meg orosz repülőgépeket, amelyek négy, több ezer kilométerre lévő légibázison parkoltak. A nem ellenőrzött videofelvételeken lángokba és fekete füstbe borult repülőgépek láthatóak. Az ukrán biztonsági szolgálatok (SBU) egyik forrása szerint a csapások 41 repülőgépet értek, amelyeket „ukrán falvak bombázására” használtak.

Több orosz és ukrán médium arról számolt be, hogy Ukrajna a műveletet úgy hajtotta végre, hogy drónokat indított mélyen Oroszország belsejében lévő katonai repülőterek közelében parkoló teherautókról. Ukrán tisztviselők a médiának azt mondták, hogy a műveletet - amelynek fedőneve „Pókháló” - több mint 18 hónapja készítették elő. A drónokat először Oroszországba csempészték, majd kis faházak teteje alá rejtették, majd teherautókra pakolták őket, és a légibázisok környékére vezették. A tetőlemezeket egy távirányítású mechanizmussal leemelték, így a drónok kirepülhettek és megkezdhették a támadást - mondta a tisztviselő.

Zelenszkij a támadást „briliáns műveletként” méltatta, amely„kizárólag katonai célpontok ellen irányult”, és „valóban jelentős veszteségeket” okozott Oroszországnak. A műveletben közreműködőket a támadások előestéjén kivonták Oroszországból, és biztonságban vannak - mondta. Oroszország közölte, hogy több „résztvevőt” letartóztattak.

- Az ukrán szárazföldi erők parancsnoka benyújtotta lemondását, mondván, hogy „felelősséget érez” legalább 12 katona haláláért, akiket egy gyakorlótérre mért orosz támadásban öltek meg. A szárazföldi erők Telegram-oldalának korábbi közleménye szerint 12 katona meghalt és 60 megsebesült egy katonai gyakorlótérre mért orosz rakétacsapásban, amely a legutóbbi volt a hasonló támadások sorában.Volodimir Zelenszkij ukrán elnök esti videóbeszédében közölte, hogy összehívja a magas rangú parancsnokokat, köztük Olekszandr Szirszkij főparancsnokot, hogy megvizsgálják a csapás körülményeit. "Ez nem az első ilyen jellegű csapás, amikor Ukrajna személyi állományt veszít. Összehívtam egy értekezletet, hogy foglalkozzunk ezzel" - mondta.

- Az orosz nyomozók vasárnap közölték, hogy szerintük „robbanások” okozták azt, hogy az éjszaka folyamán két híd összeomlott Kurszk és Brjanszk határ menti régiókban, kisiklatva a vonatokat.Legalább hét ember meghalt és több tucatnyian megsebesültek. Az incidenseket terrorizmusként kezelték. Az Ukrajnával határos Brjanszkban szombaton késő este egy közúti híd ráomlott egy vasútvonalra, kisiklatva egy Moszkvába tartó személyvonatot, és legalább hét ember halálát okozva.

- Miután napokig bizonytalanság uralkodott azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna egyáltalán részt vesz-e a következő béketárgyaláson, Zelenszkij elmondta, hogy Rusztem Umerov védelmi miniszter találkozik majd orosz tisztviselőkkel. A tárgyalások több mint egy héttel ezelőtti első fordulója a háború legnagyobb fogolycseréjét eredményezte, de nem volt érzékelhető konszenzus a harcok leállításának módjáról.

- Keith Kellogg amerikai megbízott szerint a két fél Törökországban fogja bemutatni a békefeltételekre vonatkozó elképzeléseiket tartalmazó dokumentumokat, bár egyértelmű, hogy három év intenzív háború után Moszkva és Kijev továbbra is távol áll egymástól. Oroszország vezető tárgyalóját, Vlagyimir Medinszkij elnöki tanácsadót a Tass hírügynökség idézte, aki szerint az orosz fél megkapta Ukrajnától a rendezésről szóló memorandumot.