Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

MKIK: csökkennek a vállalkozások adminisztrációs terhei jövőre

Vállalkozás2 órájaMTI
A rovat támogatója:

Az Országgyűlés keddi döntése alapján jövőre bővül a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) feladatköre, ezzel csökkennek a vállalkozások adminisztrációs terhei - közölte az MKIK kedden az MTI-vel.

Az érdekképviselet eddigi közfeladatain túl 2027-től az egyéni vállalkozói nyilvántartásért is felel majd, így januártól egy helyen intézhetők az alapítással, módosítással vagy szüneteléssel kapcsolatos ügyek.

A Teljesítésigazolási Szakértői Szerv (TSZSZ) egységes működtetésével az építőipari kivitelezők és a megrendelők közötti vitákat gyorsan és hatékonyan rendezhetővé válnak, javul a közbeszerzési eljárások és építőipari beruházások jogszerűsége, mérsékelhető a lánctartozások kialakulása.

Az MKIK a felnőttképzési rendszer megerősítése érdekében is fontos hatósági feladatokat kap, az intézmények magas szintű szakmai támogatása érdekében felelős lesz a minősítési rendszer kidolgozásáért és működtetéséért. A hatékony, adatalapú döntéshozatal mellett ez garantálhatja azt is, hogy a képzések jobban illeszkedjenek a munkaerőpiaci igényekhez.

A közlemény szerint a villamos biztonsági felülvizsgálók nyilvántartását is a kamara fogja vezetni, biztosítva a szakemberképzést és -továbbképzést, valamint a szabálytalanul működő vállalkozások kiszűrését.

A kormány és a kamara múlt csütörtökön kötött együttműködési megállapodást Budapesten, az Országgyűlés erről fogadott el törvényt kedden. A kamarai rendszer a területi kamarai hálózat, a vármegyei és városi szervezetek meglévő tapasztalatára, gyakorlatára és felkészültségére építve látja majd el az új feladatokat annak érdekében, hogy hatékonyabban támogathassák a vállalkozásokat – írták közleményükben.