Galuska, nokedli, csipetke – mi a különbség?
Míg az osztrák-német származású nokedlit nokedli szaggatóval, vagyis egy lyukacsos lemezen keresztül juttatják a forrásban lévő vízbe, addig a galuskát kanállal vagy késsel szaggatják deszkáról, így a mérete körülbelül a duplája a nokedlijének. A csipetkét „csípik”, vagyis az elkészült tésztát két-három milliméter vastagra nyújtják, négyzeteket vágnak belőle, amit aztán apró darabokra csipkednek, és azt főzik meg a levesben vagy sós vízben.
Bár a galuskát legtöbben levesbetétként ismerik, önálló ételként is megállja a helyét. Tojással, káposztával, pirított szalonnával, sajttal, tejföllel, tehén- és juhtúróval, kaporral vagy pirított hagymával is készítik. A paraszti világban hétfő, szerda, péntek tésztaevőnap, kedd, csütörtök, vasárnap húsevőnap, szombat pedig valami gyors hústalan ételé volt, mert akkor már vasárnapra készülnek. A tésztaevőnapok kedvelt étele volt a galuska.
A tökéletes, habkönnyű galuska receptje
Hozzávalók:
1 db tojás
só
3 ek olaj
6 ek búzadara
bors (elhagyható)
szerecsendió (elhagyható)
petrezselyem (elhagyható)
2 db erőleveskocka
A grízgaluska elkészítéséhez a tojást és a sót villával verjük fel. Adjuk hozzá az olajat, a búzadarát és a fűszereket. Ha hagyományos galuskát szeretnénk készíteni, akkor a fűszerezést hagyjuk el. Az elkészült masszát egy bő órán át pihentessük hideg helyen. Mivel a galuska megszívja magát, szaggatás előtt egy kevés alaplével, vagy levessel érdemes fellazítani.
Forraljunk vizet, tegyük bele az erőleves kockát, vagy ha van otthon alaplé, akkor használjuk bátran azt. Egyes vidékeken közvetlenül a levesbe főzik bele a galuskát. Amikor már az összes galuska feljött a víz felszínére, még további 5 percig főzzük.
Ha nem a levesbe főztük bele a galuskát, akkor szűrjük, és az adott ételhez, például a pörkölthöz külön tálaljuk.
A Mindmegette háziasszonyai azt javasolják, hogy előző nap főzzük meg a húslevest, majd az arról leszedett zsírt használjuk a galuska elkészítéséhez, mert így a leves íze átjárja a galuskát, és a húsleves sem lesz olyan zsíros. Egy másik tipp szerint adjunk egy csipetnyi sütőport a galuskához, attól még „remegősebb” lesz. Akik nem szívesen használnak sütőport, szódabikarbónával is habosíthatják a galuskát.