Mennyi pénzt keres havonta egy ENSZ-békefenntartó? A számok meglepőek
GlobálLegutóbb a Libanoni háború kapcsán kerültek a figyelem középpontjába az ENSZ-békefenntartók, mégpedig azért, mert a Hezbollah és az IDF közötti harcok következtében az Egyesült Nemzetek égisze alatt tevékenykedő katonák is megsérültek. Ez az incidens egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy a kéksisakosok munkája meglehetősen veszélyes is lehet. A Növekedés.hu most utánajárt, hogy ehhez a munkakörhöz milyen illetménytábla tartozik, azaz mennyit keres egy ENSZ-békefenntartó.
A címben feltett kérdésre nem tudunk egyszerű választ adni, a békefenntartók fizetése ugyanis korántsem egységes. Ugyan az ENSZ a csapatokat küldő országoknak havonta, katonánként mintegy 1000 amerikai dollárt térít vissza a békefenntartás költségeinek fedezésére -
egyébként maga a békefenntartás az ENSZ tevékenységei közül a legnagyobb költséggel járó kiadása, éves szinten több mint 6 milliárd dollárt emészt fel, miközben a nemzetközi szervezetről időről időre felröppen a hír, hogy pénzhiánnyal küzd.
Az említett 1000 dollár nem közvetlenül a katonákhoz kerül, hanem a küldő ország költségvetésébe, amely dönthet arról, hogy ebből milyen mértékben részesíti a misszióban szolgálókat. Így tehát más-más összegeket kapnak az egyes nemzetek katonái, hiszen a békefenntartók alapfizetését az őket küldő ország határozza meg és fizeti.
Ez azt jelenti, hogy a katonák a nemzeti hadseregükben megszokott fizetésüket kapják a misszió ideje alatt is, ez pedig rangjuk és szolgálati idejük alapján változik. A missziók veszélyességi szintje és a szolgálati helyszín is befolyásolhatja a juttatásokat.
Veszélyesebb területeken szolgáló katonák gyakran kapnak kockázati pótlékot vagy egyéb juttatásokat a megnövekedett kockázat és nehézségek kompenzálására, de ezek is országonként eltérőek.
Van, ahol jó pénznek számít
Mivel általános választ nem tudunk adni, megnéztük, mekkora fizetést visznek haza azok a katonák, akik a legtöbb békefenntartót delegáló országokból érkeznek - ezek Pakisztán, India és Banglades, illetve hogy közelítőleg konkrét számokkal szolgálhassunk, egy pályafutása elején járó hadnagy, és egy őrmester illetményét vettük górcső alá.
A pakisztáni hadseregben egy kezdő őrmester alapilletménye általában 25 ezer és 50 ezer pakisztáni rúpia (PKR) között mozog havonta, ez 35-70 ezer forintnak felel meg. Egy kezdő hadnagy alapilletménye viszont már többnyire 50 ezer és 90 ezer PKR között van havonta, vagyis 70-126 ezer forint között keres.
Természetesen csak az érdekessége miatt forintosítottuk a kereseteket, különösebb relevanciája ennek nincs, annak annál inkább, hogy Pakisztánban a minimálbér összege havi 37 ezer rúpia, tehát az alapbéren felüli juttatásokkal már egészen versenyképes munka lehet a békefenntartóskodás.
Az indiai hadseregben az említett őrmester alapilletménye általában 25 500 és 81 100 indiai rúpia (INR) között mozog havonta. Ez közelítőleg 120-380 ezer forint között mozog. A hadnagyok alapilletménye általában 56 100 és 177 500 INR között van havonta, míg az indiai minimálbér alig haladja meg az 5 ezer rúpiát havi szinten, ehhez képest tehát egy ENSZ-misszió már meglehetősen jó megélhetést tud biztosítani.
A bangladesi hadseregben egy kezdő őrmester alapilletménye általában 8 ezer és 15 ezer bangladesi taka (BDT) között alakul, hadnagy alapilletménye általában 16 és 30 ezer taka között van, azaz kerekítve 26-49 ezer, illetve 52-98 ezer forint.
Magyarországon ennyi pénzzel nem sokra mennének, otthon viszont tűrhető összegnek számít, hiszen a minimálbér Bangladesben alig haladja meg a 12 ezer takát.