Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Megjöttek az új tankok, helikopterek és társaik - 2024 eredményei a haderőfejlesztésben

Elemzések2024. dec. 30.Dajkó Ferenc Dániel

Folyamatosan beérkező nagyvasak szárazföldön és a levegőben, sikeres toborzókampányok, felpörgő hadiipar - így foglalhatjuk össze, mit hozott 2024 a Magyar Honvédségnek.

A világ 145 országának rangsorában Magyarország a 54. helyet foglalja el a Global Firepower értékelése szerint, jelentős előrelépéssel a 2017-es 63. helyhez képest. Régiós viszonylatban hazánk az élmezőnyben tudhatja magát:Csehország, Románia és Lengyelország előzi meg, de Szlovákia, Szerbia, Horvátország és Ausztria mögöttünk helyezkedik el. Az Európai Unióban a 25 állam között pedig a 14. helyen állunk, ami a kontinentális középmezőnyt jelenti. Ez az évek óta lendületesen zajló haderőfejlesztés eredménye. Most, hogy közeledik az esztendő vége, összegyűjtöttük, melyek voltak 2024 legfontosabb eredményei az eszközbeszerzések és rendszerbe állítások terén.

Gidrán Harcjárművek

2024-ben 15 új Gidrán moduláris páncélozott harcjármű érkezett a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz, ezzel az állományban lévő Gidránok száma elérte a 48 darabot. Ezek a járművek különféle feladatokra használhatók: mobil tűzvezetési pontként, figyelőpontként, üteg- és szakaszparancsnoki pontként. Moduláris felépítésük lehetővé teszi, hogy a különböző feladatokat gyorsan és hatékonyan lássák el. A Gidrán harcjárművek alapját a török Ejder Yalçin adja, a magyar viszonyokra optimalizált változata a Gidrán nevet kapta, amely a magyar lótenyésztési hagyományokat idézi. A Gidránok gyártását a jövőben a győri Rába végzi majd.

A Honvédség egyik Gidrán harcjárműve

Leopard 2A7+HU Harckocsik

A Magyar Honvédség 2024-ben számos új Leopard 2 A7HU harckocsit vett át, így a flottában lévő harckocsik száma elérte a 26-ot. Ezek a harckocsik a világ egyik legmodernebb típusának számítanak, amelyek különösen alkalmasak összetett harctéri környezetben való alkalmazásra. A program célja, hogy 2028-ig összesen 44 darab Leopard 2A7HU álljon rendszerben, ezzel megerősítve a harckocsizó fegyvernem ütőképességét.

A Honvédség egyik nyáron leszállított Leopard2 A7+ típusú harckocsija - kép forrása: honvedelem.hu

Lynx KF41 Gyalogsági Harcjárművek

A Lynx KF41 gyalogsági harcjárművek szintén kiemelt szerepet kaptak a 2024-re ütemezett fejlesztések között. Az év során további járművek érkeztek, amelyek a Magyar Honvédség egyik legmodernebb eszközállományát gyarapítják, elvégre a Hiúzok alkalmasak páncélozott gyalogsági alegységek hatékony támogatására, és képesek különféle fegyverrendszerek integrálására. Ráadásul legördült az első hazai gyártású Lynx páncélos a zalaegerszegi Rheinmetall üzem gyártósoráról. Ezzel, bár a harcjármű német fejlesztésű, a magyarországi gyártás miatt immár "hazai termék". A honi hadiipar így bebizonyította, hogy komoly, a nemzetközi színtéren is kimagasló teljesítményre képes.

Magyarországon gyártott Lynx harcjármű - Kép forrása: honvédelem.hu

KC-390 Szállító Repülőgép

2024-ben megérkezett az első brazil gyártmányú Embraer KC-390-es szállító repülőgép, amely több szempontból is felülmúlja elődjét az Antonov An-26-ost. Mérete, sebessége és hatósugara révén jelentősen növeli a Magyar Honvédség logisztikai és taktikai képességeit. A repülőgép képes légi utántöltést végezni, valamint különleges műveleti feladatok támogatására is alkalmas. A KC-390 fedélzetén egyszerre akár két intenzív ellátó egység (ICU) vagy 70 hordágyas sebesült szállítására van lehetőség, de 80 felfegyverzett katona szállítását is biztosítani tudja. A repülőgép rossz minőségű (akár beton futópálya nélküli) fel- és leszállóhelyeken is üzemelni képes.

KC-390 típusú repülőgép

H225M Helikopterek

A Magyar Honvédség forgószárnyas flottája két új Airbus H225M típusú helikopterrel bővült. Ezek a modern helikopterek nemcsak szállítási, hanem harctámogatási feladatok végrehajtására is alkalmasak. A H225M helikopterek integrált rendszereik révén megfelelnek a legmodernebb technológiai követelményeknek.

A Magyar Honvédség Airbus H225M típusú helikoptere

M12-es Aknavető

Az M12-es vontatott aknavető és a hozzá tartozó tűzvezetési rendszer 2024-ben került rendszeresítésre. Ez az új eszköz legalább 8 kilométeres távolságig biztosít precíziós tűztámogatást. Márciusban az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár katonái sikeresen vették használatba az eszközt egy éleslövészeti gyakorlat keretében.

Az M12-es aknavető használat közben

Toborzási kampányok

A "Szeretem, Megvédem!" kampány célja a Magyar Honvédség területvédelmi tartalékos állományának növelése volt. Ennek hatására 2024 szeptemberére több mint 1000 önkéntes tartalékos állt szolgálatba, köztük számos híresség és élsportoló is. Az "Embert a vasra!" kampány pedig kifejezetten a páncélos erők személyi állományának bővítésére irányult. Az új toborzási stratégiák jelentős mértékben hozzájárultak a katonai létszám növeléséhez, miközben vonzóbbá tették a katonai pályát.

A haderőfejlesztési program hatásai

A 2024-es fejlesztések jelentős előrelépést hoztak a Magyar Honvédség számára. Az új eszközök és rendszerek nemcsak a technikai színvonalat emelik, hanem hozzájárulnak a nemzetközi missziókban való hatékonyabb részvételhez is. A modernizáció révén a honvédség képessé vált a komplexebb feladatok végrehajtására, és egyre meghatározóbb szereplővé válik a régió biztonsági rendszerében. Az elkövetkező években további fejlesztések várhatók, amelyek tovább növelik a Magyar Honvédség operatív és stratégiai lehetőségeit.