Rádöbbentek, hogy tényleg elszállt az infláció 

Elemzések2021. dec. 7.Fellegi Tamás

Miután sokáig nem akart tudomást venni róla, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed most már komolyan veszi az inflációs veszélyt, és felgyorsítja a szigorítást, noha kamatot még nem emel. Mik lehetnek a gyors váltás következményei?

Sürgetővé vált

A Fed elnöke, Jerome Powell bejelentette, hogy a novemberi döntést felülbírálva, miszerint havi 15 milliár dollárral csökkentik az addig havi 120 milliárd dolláros eszközvásárlási programot, így az 8 hónap alatt, s az jövő júniusban érne véget, a decemberi kamatdöntő ülésen felülbírálják és a tervek szerint jóval nagyobb ütemre kapcsolnak.

Erre azért van szükség, mert nem akarják addig megkezdeni a kamatemelési ciklust, amíg nem fejezték be az eszközvásárlást (miközben a kettő nem zárná ki egymást). Márpedig a kamatemelés sűrgőssé vált, hisz

dübörög az infláció, és a közgazdasági értelemben vett teljes foglalkoztatottság is megvalósult az USA-ban.

Struccpolitika

Normális körülmények között nem szokott előfordulni, hogy ilyen drámai legyen a helyzet, ilyen sürgetést érezzen egy jegybank.

Ugyanakkor nem is véletlen, hogy ez így van: már régóta súlyos ellentmondás feszült a gazdasági folyamatok és a Fed monetáris politikája között (a másik óriás jegybank, az EKB esetében hasonlónak tűnik a helyzet).

A járvány kitörése utáni sokk után viszonylag hamar beindult a gazdasági növekedés, a munkanélküliség gyorsan csökkenni kezdett, és az infláció is elérte hamar a két százalékos célértéket. Ezt követően viszonylag gyorsan lezajlott az USA-ban az oltási program, a gazdaság lényegében teljesen megnyílt, igen gyors növekedés következett, ami már egyáltalán nem indokolta a legsúlyosabb válságra méretezett monetáris politika (közel nulla szintű alapkamat és a havi 120 milliárd dolláros eszközvásárlási program) fenntartását.

A Fed azonban megmakacsolta magát, nem akart tudomást venni a változásokról, még akkor sem, amikor

néhány hónappal ezelőtt az infláció meredek emelkedésbe váltott.

Akkor az volt az indok, hogy ez átmeneti jelenség, és amíg nincs a járvány előttihez hasonló kvázi teljes foglalkoztatottság, addig érdemben nem is lépnek.

Végzetes lemaradás

Ez önmagában is szokatlan hozzáállás, hisz a múltban mindig sokkal gyorsabban reagált a Fed a jelenségekre.

A válsághelyzet múlásával máskor már megkezdték a kamatemelési ciklust, hogy ne váljon túlfűtötté a gazdaság, ha pedig lényegesen magasabb lett az infláció, mint a jegybanki inflációs cél, akkor aggresszívebb kamatemelést folytattak. Most pedig az történt, hogy a gazdaság ebbe az állapotba került, és csak most kezdtek neki a súlyos válság idején követendő monetáris politika leépítésének. Ennek pedig az lett a következménye, hogy

szinte azonnal kellene egy teljes szigorítási ciklust lebonyolítani, ami máskor hónapokig, de inkább évekig tart.

Belehúznak

Így most nem marad más lehetősége a Fednek, mint felgyorsítani a folyamatot, amennyire lehet.

Az eszközvásárlási program összege olyan gigantikus, hogy egy lépésben nem lehet megszüntetni, hisz ez esetleg sokkolhatná a pénzügyi piacokat. Gyorsítva, 6 helyett 3-4 hónap alatt viszont már meg lehet ezt tenni, ehhez már könnyedén alkalmazkodik a piaci környezet. A kamatemelést vagy közvetlenül ezután, akár a szokásosnál nagyobb lépésekkel kezdhetik meg, vagy esetleg kisebb lépésekkel már közben is, de ezzel kapcsolatban még semmilyen jelzés nem érkezett.

Piaci hatások

Ami a hatásokat illeti: nyilvánvaló, hogy a szinte

korlátlan pénzözön, ami a járvány kezdetekor megjelent, most viszonylag gyorsan el fog apadni.

A gazdaságnak már eddig sem volt szüksége erre a pénzre: jelentősége akkor volt, amikor a még ismeretlen járvány miatt fennállt a veszély, hogy a 2008-ashoz hasonló pénzügyi válság alakul ki.

Ezt a veszélyt el is hárította a program, azóta a pénz lényegében a tőzsdére áramlik, és ott igen masszív, gyors emelkedést váltott ki az elmúlt egy évben.

A pénz elapadása vélhetően ezt a folyamatot is megállítja, ami önmagában nem baj, hisz a fák nem nőhetnek az égig, nem kedvező, ha árfolyambuborék jön létre, hisz az végül kipukkad, ami akár kisebb válságot is előidézhet.

Ugyanakkor önmagában a fedezetlen pénz elapadása nem kell, hogy jelentősebb árfolyamesést okozzon, ez a veszély inkább akkor jelentkezik, ha a Fed a piacra bocsátott pénzt visszavonja, azaz az eszközvásárlási program során megvásárolt értékpapírokat eladja, vagy csak egyszerűen nem újítja meg őket, amikor lejárnak. Ez történt 2017 végén, amikor a gyorsuló tőzsdei zuhanás hatására a Fed meg is hátrált, és beszüntette a jegybanki mérleg leépítését, vagyis a piacra bocsátott fedezetlen pént visszavonását.

Most ilyen terv nincs is, nem valószínű, hogy a következő egy-két évben foglalkoznának ezzel a kérdéssel, hacsak nem mutatkoznak olyan jelek, hogy az inflációt ez a pénz is jelentősen fűti.

Egy másik hatás lehet, hogy a befektetők elkezdik beárazni a korábban kezdődő kamatemelési ciklust, és esetleg a vártnál nagyobb mértékű kamatemelésre számítanak ennek során. Ekkor az állampapírpiaci hozamok emelkedni kezdenek, ami már jelenthet lefelé mutató kockázatot a részvénypiacnak, hisz

magasabb állampapírhozam mellett a részvényektől is magasabb hozamokat várnak a befektetők.

Az egész világ megérzi

Ami viszont egy döntő hatás, és azonnal jelentkezett is, az világszerte a kamatok, hozamok emelkedése.

Ha a legnagyobb és legfontosabb gazdaság esetében kamat-, és hozamemelkedésre lehet számítani olyan helyzetben, amikor az infláció szinte az egész világot sújtja, akkor mindenhol máshol is azonnal magasabbak lesznek a hozamelvásárok, és ahol ez nem teljesül, onnan kivonul a tőke. Márpedig ezt nemigen engedhetik meg maguknak azok az országok, amelyek a válságkezelés során erősen eladósodtak, mivel a megnövekedett adósságot finanszírozni kell.

Így vélhetően azok a jegybankok is irányt váltanak, amelyek eddig még dacoltak az inflációs folyamatokkal, és itt leginkább az EKB várható lépéseinek van nagy jelentősége, ugyanakkor a kisebb jegybankok esetleg a tervezetthez képest nagyobb kamatemelésre kényszerülnek a gyors változás miatt. Ezt a lehetőséget a Magyar Nemzeti Bank már novemberi kamatdöntő ülésén figyelembe vette, amikor jelezték, hogy a monetéris eszköztárat úgy módosítják, hogy

gyorsan tudjanak reagálni a hirtelen piaci változásokra, a megnövekedett kockázatokra.