Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Zseniális ötlettel állt elő egy magyar cég, régiós szinten is piacvezető lehet 

Interjú11 órájaKovács Dániel

A magyar Agroloop Hungary Kft. hivatalosan is megnyitotta 13 ezer négyzetméteres takarmányfehérje-gyártó üzemét. A 30 millió eurós beruházásból megvalósuló fejlesztés az első ipari mértékű takarmánycélú rovarfehérje-feldolgozó gyár Magyarországon. Egészséges állateledel-alapanyagokat és szerves talajjavító készítményeket állítanak elő körforgásos modellben, környezetbarát módon. A forradalmian új, fenntartható megoldásokról Percze Rajmonddal, az Agroloop társalapító-ügyvezetőjével beszélgettünk.

13 ezer négyzetméteres takarmányfehérje-gyártó üzemet nyitottak meg nemrég. Ennyire berobbantak a takarmányfehérjék? 

2050-re a világ népessége eléri a 9,1 milliárd főt, miközben az egy főre jutó fogyasztás is emelkedik. Ez azt jelenti, hogy a főként állati forrásból származó fehérjeszükséglet is arányosan emelkedni fog, ezen belül még drasztikusabban a húsfogyasztás.

Az előrejelzések szerint 20 éven belül duplájára kéne nőni a világ húskínálatnak ahhoz, hogy lépést tartsunk az igényekkel. A háziállatokat pedig takarmányozni kell, megfelelő fehérjével. Ennek érdekében irtják az őserdőket is, hogy a helyén takarmányfehérjének szánt GMO-s szóját termesszenek. 

Magyarországra is százezer tonnaszám érkezik ilyen szója évente. Eközben a lárvafehérje és -zsír funkcionális takarmányalapanyaga lehet például a csirkének, sertésnek, vagy a tenyésztett halaknak. Ez azt jelenti, hogy a szabadtartású vagy vadon élő társaik is részben ezzel (rovarokkal, gilisztákkal) táplálkoznak. Nem véletlenül.

A rovarok igen nagy mennyiségben tartalmaznak antibakteriális peptideket, komplett az amino- és zsírsav készletük, rendkívül jó emészthetőséget biztosítanak és hipoallergén fehérjeként hasznosulnak az ilyen tápot fogyasztók tápcsatornájában.

Ezért is főnyeremény alapanyagok a macskák és kutyák tápjában is. Ráadásul sokszorosan fenntarthatóbban állítható elő, mint bármely konvencionális fehérjeforrás. 

Hogy áll most a takarmány célú rovarpiac, hol helyezkedik el benne az Agroloop és mi a növekedés határa/végső célja?

A takarmány célú rovarpiac beláthatatlan növekedési potenciállal bír, az Agroloop célja pedig nem más, mint hogy a régiónk meghatározó piaci szereplőjévé váljon.

Hogyan képzeljük el az Önök munkáját, miként lesz a légylárvából végül takarmány, és hogyan segít ez a bolygónkon?

Megfelelő takarmányozással a pete korú kislárvákból 12 nap alatt lesznek „vágósúlyú”, feldolgozni érdemes egyedek, amikből gőzzel történő fertőtlenítés és leszárítás után kisajtoljuk az olajat, majd a visszamaradó szárított és sajtolt lárvát a vevők igényei szerinti szemcseméretre daráljuk és csomagoljuk.

Ha rendelkezik hivatalos takarmány minősítéssel, a lárvák takarmányozásához számos olyan alacsony rendű élelmiszeripari melléktermék is alkalmas, melyek nem, vagy csak részben hasznosulnak az értékláncban. A lárvák értékes biokonverziója révén tehát a csaknem értéktelen alapanyagok a fent említett tulajdonságokkal rendelkező szuper takarmány alapanyagokká (fehérjeliszt és zsír) módosulnak.

Minden tonna lárvafehérje, ami helyettesít bármilyen konvencionális fehérjét, azzal könnyítünk a bolygó terhelésén. A lárvatenyésztéshez és feldolgozáshoz nem kell értékes termőföld, nincs műtrágya és permetezőszer használat és minimális az ivóvíz és energia igény is.

Mindennek tetejébe a lárvák virágföld-szerű ürülékének komposztálásával olyan csodálatos talajélet erősítő anyag készíthető, aminek a szakirodalom szerint sincs párja. 

Mekkora előrelépés az új üzem a cégnek, mennyivel tudják a termelést növelni?

Eddig csupán egy pici kézműves lárvatenyésztő és feldolgozó üzemben tevékenykedtünk, ott fejlesztettük a szakmai tudásunkat. Most egy automatizált, európai szemmel is robosztus, high-tech üzemben indul a termelés. Nem összehasonlítható a két nagyságrend. 

A most megnyílt üzemünkben napi 120 tonna takarmányalapanyag érkezik be a lárváknak, amelyek „csúcsidőszakban” 1,8 milliárdan fejlődnek majd mintegy 36 ezer ládában.

A feldolgozó üzemben a nagyságrendileg napi 150 millió lárvából havi 250 tonna kiváló minőségű takarmány fehérjelisztet, 50 tonna takarmányzsírt és 900 tonna szerves trágyát állítunk elő. A munkálatok heti 7 napon át, a nap 24 órájában zajlanak, az év szinte minden napján.

Az új üzem nem csak nagy, de környezettudatos is, a munka során nem termel hulladékot. Hogyan működik a körforgás?

A fentebb részletezett feltételek mellett élelmiszeripari melléktermékeket használunk fel, amikből szeméttermelés nélkül értékes petfood- és takarmányalapanyag és a humuszépítő folyamatok megindításában szerepet játszó humifikáló baktérium fajok ezreit tartalmazó komposzt készül. A működést nyugodtan tekinthetjük a körforgásos gazdaság egyik mintapéldányának is.