A nagy kérdés, hogy hova fekteti a pénzét a lakosság a nagy PMÁP kifizetések után?
InterjúEgy viszonylag jól teljesítő amerikai gazdaság, a magasan ragadt kamatok és a jó foglalkoztatási adatok mindenképpen egy erős dollár irányába mutatnak - mondta a növekedes.hu-nak Komm Tibor, az EURIZON Asset Management Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Pénzügyi szakértők szerint kifejezetten izgalmas év volt a tavalyi. Jó volt a hangulat a tőkepiacokon és a kriptopiacon is. Egyetért vele?
Az év során a hazai kötvényalapok hozamai jól alakultak, különösen a rövidkötvény-alapok mutattak jó teljesítményt, köszönhetően a csökkenő inflációnak és a magyar alapokra vonatkozó új szabályozásnak, mely pótlólagos keresletet támasztott a rövid futamidejű államkötvények iránt.A magyar tőzsde világszinten is jó teljesítményt nyújtott 2024-ben, az ide fektető alapokkal is attraktív hozamokat lehetett elérniHazánktól eltávolodva kijelenthető, hogy alapvetően Amerika határozta meg ezt az évet (is). Érdemes megnézni a világ ötven legnagyobb kapitalizációjú cégének listáját, amiből harmincöt amerikai, és ezek közül három cég túllépte a háromezer milliárd dolláros határt, kettő pedig kézezer milliárd fölött van.
Nagyon erős az amerikai tőzsde dominanciája, ez a legmagasabb értékeltségen forgó tőkepiac és az egyik legjobb eredményt is ez a piac hozta 2024-ben.
A legnagyobb amerikai cégeket tömörítő S&P 500 25 százalék körüli teljesítményt tudott a magáénak, a dollár pedig a világ összes jelentős devizájához képest erősödött.
És mi történt az egyéb piacokon?
A dollár mellett az arany is jól teljesített tavaly, még az S&P 500- nál is magasabb hozama volt.
Annak ellenére, hogy mi nem fektetünk kriptovalutákba, nem lehet szó nélkül elmenni mellettük. A kriptoeszközök is jól teljesítettek 2024-ben. Hatalmas lökést adott ezeknek az eszközöknek az, amikor már biztosra vehető volt Donald Trump győzelme az amerikai Fehér Házért folyó versenyfutásban. Trump már a kampányban is olyan nyilatkozatokat tett, amivel a kriptoeszközök árfolyamának emelkedéséhez járult hozzá. Érdekes tény, hogy a legmodernebb (kripto) és a legősibb (arany) befektetési eszköz is jól szerepelt tavaly.Jól lehetett keresni például az argentin piacon is, ahol a hosszú évek populista politikájával való szakítás után, optimistán fogadta a piac az új gazdaságpolitikai intézkedéseket.
Ez azonban egy hihetetlenül kockázatos piac, de ha a reformok folytatódnak, a továbbiakban is ígéretesnek bizonyulhat – tette hozzá a vezérigazgató. Összességében, aki diverzifikált portfólióban tartotta a megtakarításait, az jól járhatott 2024-ben.
Milyen fő tényezők fogják meghatározni a tőkepiacokat 2025-ben? Milyen szempontok lehetnek meghatározóak a magyar befektetők számára?
Jelentős piacbefolyásoló tényezőként hivatkozhatunk az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnökére. Január 20-i beiktatása után sem fog enyhülni az a kommunikációs felhajtás, ami már a kampányban elindult, sőt. Elemzők, szakértők próbálják megtippelni, hogy milyen intézkedéseket fog bevezetni – többek között – a védővámok és az orosz-ukrán háború kapcsán. A világ legnagyobb gazdasági és katonai erővel bíró országáról beszélünk, így a legvadabb ötleteket sem lehet félvállról venni.
A legtöbb elemző ezeket a kijelentéseket a tranzakciós politika részének tekinti, de természetesen nem vetik el azt a lehetőséget, hogy tényleg súlyos vámokat vet majd ki Amerika, elsősorban Kínára és Európára. Az is lehet, hogy ez a kommunikáció igazából csak a jó alkupozíció megszerzésének az egyik eszköze.
Ha viszont tényleg bevezetik ezeket a vámokat, akkor az nagyon súlyos hatással lesz Európára, és így Magyarországra is.
Amerikánál maradva további kérdés, hogy sikerül-e az amerikai központi költségvetés kiadási oldalát jelentősen lefaragni. Aki ezért a területért felel majd az a saját vállalkozásainak az irányítása során tanúbizonyságát adta annak, hogy merész ötletekben nincs hiány, de az amerikai adminisztráció és egy magáncég azért mégsem ugyanaz.
Várható ezenfelül, hogy a legtehetősebb rétegeket további adókedvezményekkel támogatja majd Trump, de jelenleg csak találgatni lehet, nagy a bizonytalanság – hangsúlyozta a szakember.
Ha eltekintünk a fentiektől – amiktől nyilván nem lehet teljes mértékben eltekinteni –, akkor azt látjuk, hogy az amerikai gazdaság jó állapotban van, a 2024 elején még érezhető félelmek elmúltak. Magasan vannak a kamatok, a tíz éves hozam 4,5-5% körül mozog. A vámok bevezetésétől, illetve annak mértékétől függően emelkedő inflációt várnak az elemzők, ez magasan tarthatja a kamatokat. Egy viszonylag jól teljesítő amerikai gazdaság, a magasan ragadt kamatok és a jó foglalkoztatási adatok mindenképpen egy erős dollár irányába mutatnak.
Az eurónál inkább gyengülésre, a dollár esetében erősödésre számítok,annál is inkább, mert az amerikai jegybank szerepét betöltő FED-től nem várunk már jelentős kamatcsökkentést ebben az évben, míg az Európai Központi Banktól igen, többet is.
Így a dollár szerintem tovább erősödhet – rövidtávon mindenképpen –, sőt az euro-dollár árfolyam még paritás alá is kerülhet. Az erős dollár persze nem kedvez az új adminisztráció céljainak, így kíváncsian figyeljük majd, hogyan balanszíroznak ebben a kérdésben.
Kína nem fog összeomlani 2025-ben, annak ellenére, hogy vannak gazdasági problémái, hiszen megvannak az eszközei ahhoz, hogy rugalmasan reagáljon az amerikai vámpolitikára. Viszont különösebben jó tőkepiaci teljesítményre sem számítunk Kínától, mert a strukturális problémáit nem fogja megoldani, csak tüneti kezelést tud nyújtani a gazdaságának.
Milyen hatással lehet a tőkepiacokra a szomszédunkban zajló háború remélt befejezése?
Geopolitikai szempontból a szomszédunkban zajló orosz-ukrán háború alapvető fontosságú, ugyanakkor a magyarországi eszközök árazását csak részben befolyásolja (gondoljunk a BUX legutóbbi két évének kimagasló teljesítményére). Most az látszik, hogy mindkét fél próbálja erősíteni a pozícióját arra az időszakra, amikorra az új elnök hivatalba lép. Nem hinném, hogy Trump egy nap alatt lezárná ezt a háborút, mostanában nem is nyilatkozott már ilyet, de egy bármilyen okból bekövetkező lezárása a konfliktusnak – különösen, ha az tartósnak bizonyul – kétségkívül pozitív lenne a magyar eszközök megítélése szempontjából.
Tizenegyezer milliárd forintot tart forintos állampapírokban a lakosság. Ebből körülbelül hétezer milliárd prémium állampapírban van, ami 2025-ben lejár. A becslések szerint ezernyolcszáz milliárdot kell idén az államnak kifizetnie tőke és kamat formájában, ebből ezerháromszáz milliárdot az első negyedévben. A nagy kérdés, hogy mit fog kezdeni a lakosság ezzel a pénzzel és a további nem lejáró papírokkal?
Igen, ez a nagy kérdés, hogy milyen eszközökbe allokálják kamat jövedelmeiket a befektetők és mit kezdenek a kamatfizetés után nem annyira vonzó papírokkal?
3,7% lett az átlagos infláció 2024-ben, így a prémiumokkal együtt 3,95-5,35% közötti hozammal lehet kalkulálni.
A hozamszámításnál figyelembe kell venni, hogy a prémium államkötvényeket lejárat előtt 99%-on lehet eladni – hangsúlyozta a vezérigazgató. Ha még ezt is hozzákalkuláljuk, akkor nem túl vonzó a következő periódus kamatszintje, az a jelenlegi DKJ hozamok alatt marad. Hamarosan elkezdődik a kamatfizetés az első olyan inflációkövető papíroknál, amiknek januárban van a kamatfordulója, ez némiképp támpontul szolgálhat a következő hónapokra.
Egyetért azzal, hogy azok a befektetők, akik visszaválják az állampapírokat, növelni fogják a más befektetési eszközökben vagy devizában levő megtakarításaikat?
Dollárban a tízéves kötvények – ahogy ezt már említettem – 4,5–5 % körüli hozamot ígérnek, így ez egy vonzó, hosszú távú befektetés, amellett, hogy egy három-ötéves lejáratú papírt egy tízévesre cserélni többletkockázatot jelent.
A kiáramló pénzösszeg jelentős része meg fog mozdulni, valószínű, hogy a kamatokat nem fogja visszaforgatni a lakosság.A befektetők egy része továbbra is fog tartani pénzt magyar állampírban. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy azok számára, akik eddig a prémium állampapírokban tartották a megtakarításaikat, a jelenleg elérhető lakossági állampapír kamatok nem elég vonzóak. Én arra számítok, hogy ezek a pénzek jelentős része forint, illetve deviza – elsősorban euró és dollár – denominációjú alapokba áramlik majd.
Összefoglalva, szerintem a kamatfizetésből/lejáratból származó pénz negyede állampapírokban marad, negyedét átváltják devizára, a harmadik rész befektetési alapokba vándorol, az utolsó negyedét pedig az ingatlanpiacon költik el.
Hogyan készül az Eurizon erre az évre?
Minden alapkezelő készül természetesen erre az időszakra, így mi is. Már most is van egy kellően jól diverzifikált termékpalettánk, ahol forintos, dolláros és eurós termékek egyaránt megtalálhatók, ezt tovább bővítjük jelenleg is, hamarosan újabb alapokat kínálunk majd ügyfeleinknek.
(Fotó forrása: EURIZON)