Trump dörgedelmes üzenetet küldött Iránnak
HírekIrán megszűnik létezni, ha az Egyesült Államok úgy dönt, és erősen válaszol a csütörtök óta zajló összecsapásokra - üzente Donald Trump amerikai elnök a Truth Social médiafelületén.
Donald Trump dörgedelmes üzenetet küldött Iránnak, miután csütörtök óta gyakorlatilag csak papíron létezik az amerikai-iráni tűzszünetről szóló megállapodás, mert Irán több hajót is célba vett a Hormuzi-szorosnál, valamint Kuvait és Bahrein ellen is támadásokat hajtott végre.
Válaszul az amerikai haderő tíz iráni célpontot vett tűz alá.
Donald Trump a Truth Social felületén kiemelte, hogy Irán megszűnik létezni, ha az Egyesült Államok erősebben reagál az eddigi támadásokra. Az amerikaiak már így is iráni drón és rakéta-raktárakat, valamint partmenti radarállamásokat támadtak, mert Irán megsértette a tűzszünetet.
Az amerikai elnök szerint lehet, hogy Irán soha nem tanulja meg a leckét, így lehet, hogy eljön az idő, amikor nem az észérvekre hallgatunk, hanem kénytelenek leszünk katonai eszközökkel lezárni a hadműveletet. Ebben az esetben az Iráni Iszlám Köztársaság megszűnik létezni.A Hormuzi-szorosban ismét nem biztonságos a közlekedés az utóbbi két napban.
A WTI olaj ára pénteken 70 dollár alá csökkent, a piacok bíznak abban, hogy Irán érdeke is a hajóforgalom visszaállása és az iráni olajexport zavartalan működése.
Felrúgta Irán a tűzszünetet
Donald Trump elnök péntekena Hormuzi-szorosban közlekedő hajók elleni iráni dróncsapást az Iránnal a tűzszüneti megállapodás „ostoba megsértésének” nevezte,Amikor péntek délután megkérdezték tőle, hogy Iránnak számolnia kell-e bármilyen következménnyel, Trump az Ovális Irodában csak annyit mondott az újságíróknak: „Majd meglátják.”
Az elnök először péntek reggel, az eset bekövetkezte után néhány órával reagált az iráni támadásra.
Az Iráni Iszlám Köztársaság legalább négy, egyszer használatos támadó drónt lőtt ki a Hormuzi-szoroson áthaladó hajókra. Az egyik drón telibe találta egy nagy és nagyon drága teherhajó felső fedélzetét
– írta a Truth Social-on.
Az iráni háborút lezáró törékeny megállapodás több sebből vérzik, a tűzszünet megsértésének kockázatokról ebben az elemzésben írtunk részletesen.
Az Irán elleni mai amerikai támadás után a Forradalmi Gárda gyors és határozott választ ígért, mondván, hogy a Hormuzi-szoros mellett lévő Szirik szigetet érte csapás. Hangsúlyozták: ha még több amerikai támadásra kerül sor, akkor kiterjesztik a konfliktust.
Brit katonai hírszerzés szerint a mostani konfliktust az robbantotta ki, hogy az ománi partoknál egy hajót iráni támadás ért, személyi sérülés nem történt.
A Hormuzi-szorost a Forradalmi Gárda ellenőrzi
A Hormuzi-szorosban eközben kaotikus állapotok alakultak ki a CNN szerint csak papíron létezik a békemegállapodás,a 34 km széles Hormuzi-szorosban rossz a biztonsági helyzet.Jelenleg három különböző útvonal alakult ki:
-
A déli (ománi) útvonal: Ezt a szankciókat elkerülni akaró nyugati és nemzetközi hajók választják. Mivel mindenki ide zsúfolódik be, a hajók túl közel haladnak egymáshoz, ami drasztikusan növeli a tengeri balesetek kockázatát.
-
A középső útvonal: A háború előtt ez volt a normál, nemzetközi hajózási folyosó, most viszont senki sem garantálja a biztonságát.
-
A északi (iráni) útvonal, amit az iráni Forradalmi Gárda felügyel.
Irán létrehozott egy új állami szervet, a Perzsa-öböl Szoros Hatóságot (PGSA). Ez a szervezet egy több mint 40 kérdésből álló adatlapot (tulajdonosok, rakomány, legénység állampolgársága) követel meg e-mailben a hajóktól, cserébe egy „Biztonságos Áthaladási Garanciáért”.A hajózási társaságok két tűz közé szorultak: ha az iráni útvonalat választják és együttműködnek a PGSA-vel, akkor amerikai szankciókat kockáztatnak, mivel Washington világossá tette, hogy a Teheránnak fizetett bármilyen szolgáltatási díj szankciókat vonhat maga után.
Ha viszont elutasítják az iráni útvonalat, akkor a Forradalmi Gárda azonnal csapást mérhet rájuk drónokkal vagy járőrhajókkal.Irán a tűzszünet ellenére sem fogja kiengedni a kezéből a szoros ellenőrzését, és a 60 napos átmeneti időszak végéig (augusztus közepéig) a szoros nem fog tudni visszatérni a háború előtti normális működéshez - írja a CNN.
