Lényegében megszűnik egy olyan adónem, amely 1995 óta velünk volt

Adózás2 órájaBarta Bence

A környezetvédelmi termékdíj rendszere 1995 óta működik Magyarországon, és az évek során több, kisebb-nagyobb ráncfelvarráson ment keresztül. A termékdíj szabályozó és ellenőrző hatóságai is gyakran változtak, a jogkövetési hajlandóság hiánya miatt pedig már jó ideje egy, az adózáshoz képest sokkal szigorúbb szankciórendszerrel kellett szembenézniük a vállalkozásoknak a termékdíj kapcsán. 2025 egy újabb nagy (talán a legnagyobb mérföldkő) a környezetvédelmi termékdíj életében: gyakorlatilag a legtöbb vállalkozás számára megszűnik ez az adónem. Barta Bence, az Andersen Adótanácsadó Zrt. partnerének írása.

Ha a termékdíj jelenlegi (és múltbeli) szabályozási körét nézzük, könnyű belátni, hogy a legtöbb cég a csomagolószerek kapcsán került közeli kapcsolatba a termékdíjjal: elég volt egy külföldről vásárolt terméket kicsomagolni, és azonnal beállt a termékdíj-kötelezettség.

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) bevezetése közel másfél évvel ezelőtt jelentős változást hozott a termékdíj-elszámolásokban, azóta ugyanis a két rendszer párhuzamosan működik.

A jelenleg érvényes szabályos szerint először az EPR kötelezettséget kell meghatározni, amelyet aztán le lehet vonni a termékdíj-kötelezettségből.

Mivel azonban az EPR díj az esetek döntő részében magasabb, mint a termékdíj, a termékdíj-kötelezettség gyakorlatilag nullára zárt a bevallásokban, amely jelentősen csökkentette a költségvetés ebből fakadó bevételeit, ezért az állam számára is nélkülözhetővé vált (mint ismert, az EPR díjat a koncessziós társaságnak, a MOL MOHU-nak kell fizetni).

Az adózóknak azonban továbbra is adminisztrálniuk kell a folyamatokat tavaly nyár óta, és be kell adniuk a nullás termékdíj-bevallásaikat, egészen 2024 negyedik negyedévéig bezárólag.A jogalkotó ugyanis felismerte, hogy a termékdíj-rendszert felesleges párhuzamosan működtetni az EPR-rel, ezért egy, a Parlament elé október végén beterjesztett törvénytervezet (az egyes energetikai tárgyú törvények módosításáról szóló, T/9720 számú javaslat) alapján

2025 januárjától megszünteti az olyan termékek termékdíj-kötelezettségét, amelyek egyúttal EPR-kötelesek is. Ez azt jelenti, hogy a termékdíj nem szűnik meg teljesen, csupán az alkalmazhatósága szűkül le a nem EPR-köteles termékekre, mint például az egyéb kőolajtermékek (kenőolajok), az egyéb műanyagtermékek (pl. művirág) és az egyéb vegyipari termékek (különböző kozmetikumok).

A csomagolószerek közül egy termék azért továbbra is a termékdíj hatálya alatt marad a tervezet szerint: a műanyag hordtasakok. Ezeket a jogalkotó továbbra is magas adóteherrel kívánja sújtani, hogy megakadályozza az e termékek hulladékával okozott környezetkárosítást.

Összefoglalva, a környezetvédelmi termékdíj újabb átszabása jelentős változásokat hoz a vállalkozások számára. A kötelezettség megszüntetése egyszerűsíteni fogja az adminisztrációt és ezáltal csökkenteni fogja az érintettek terheit. Az új szabályozás 2025 januárjától lépne hatályba, így a vállalkozásoknak mindenképpen érdemes időben felkészülniük a változásokra, áttekinteniük az ezzel kapcsolatos év végi tennivalókat.

A cikk az Andersen Adótanácsadó Zrt. partnerének írása.