Áttörést hozhat a mesterséges intelligencia az agráriumban
AgráriumA mesterséges intelligencia (MI) alapú rendszerek komoly áttörést hozhatnak a magyar agráriumban rejlő lehetőségek kihasználásában. Az MI nem csak az adatalapú, precíziós gazdálkodásban, hanem az adminisztrációs terhek csökkentésében is szerepet játszhat. Az ehhez szükséges lépésekről egyeztetett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek (MAGOSZ) és a magyar kormány mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztosa - jelentette be szerdai közleményében a két agrárszervezet.
A mesterséges intelligencia (MI) nyújtotta lehetőségek kiaknázásáról egyeztetett Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke, Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke és Palkovics László, mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos. A precíziós rendszerek nélkül nem lehet eredményes termelést folytatni az agráriumban.
Az elmúlt években jelentős korszerűsítés ment végbe az ágazatban, a precíziós eszközöket számos gazdálkodó használja, a mesterséges intelligencia térnyerése azonban áttörést hozhat az adatalapú gazdálkodás terén - emelte ki a közlemény.
Az MI alapú rendszerek használata alapvető fontossággal bír a magyar mezőgazdaság versenyképességének erősítésében, az ágazat külső tényezőkkel szembeni ellenállóképességének növelésében.
Éppen ezért az új technológiai megoldásokat minél előbb át kell ültetni a gyakorlatba, a gazdálkodók széleskörű bevonásával - hangsúlyozták.
Papp Zsolt a közlemény szerint elmondta: a mezőgazdaságban számos adatforrás áll rendelkezésre, ezeket az adatbázisokat azonban össze kell hangolni, és lehetővé kell tenni, hogy például a műholdak felvételeit ne csak a támogatásokkal kapcsolatos monitoringozásra, hanem akár termésbecslésre is használni lehessen. Jakab István jelezte, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a MAGOSZ elkötelezett a korszerű, magyar mezőgazdasági termelés mellett. Mint megjegyezték, a NAK egész országot lefedő falugazdász-tanácsadó hálózatán keresztül meghatározó szerepet tölthet be az új tudás átadásában. Az egyetemek szoros együttműködésével létrejövő szakmai tudásbázisra is szükség van.
Palkovics László a kormányzat támogatásáról biztosította a feleket, kiemelve, hogy a kabinet a jogszabályalkotás terén is nyitott az együttműködésre - derül ki a közleményből.