Magyar szakemberek segítenék a kínai borászati szektort
AgráriumKína magyar szakemberekkel fejlesztené borászati szektorát - ismertette az Agárminisztérium közleményében.
A szaktárca tájékoztatása szerint Ökrös Oszkár helyettes államtitkár az Agrárminisztériumban fogadta Feng Fauit, a kínai Szecsuán tartomány Ganzi Prefektúrájának kormányzóját. A találkozó során a felek Magyarország és a tartomány agrárkapcsolatait érintő kérdéseket vitatták meg, különös tekintettel a magyar szakemberek részvételére a kínai szőlő-bor ágazat fejlesztésében.
A közlemény szerint Ökrös Oszkár helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy hazánk az Európai Unióból elsőként csatlakozott a kínai Egy Övezet Egy Út kezdeményezéshez, amely kiváló keretet ad a kétoldalú kereskedelmi és szakmai együttműködéseknek. A két ország közötti kapcsolatok elmélyítése hatékonyan szolgálja Magyarország keleti nyitás politikáját, különösen Kína különböző régióival való célzott együttműködések révén. Hazánk és a Ganzi Prefektúra közötti partneri- és cserekapcsolatok elősegíthetik az innovációs együttműködéseket, diplomáciai kapcsolatokat, valamint hosszú távon a közös projektalapú fejlesztéseket. Mint hangsúlyozta, jelenleg mintegy 2000 kínai diák tanul Magyarországon felsőfokú oktatási intézményekben, és az érdeklődés kínai részről fokozódik. Feng Fagui kormányzó méltatta a magyar innovációt és szaktudást, kiemelve, hogy hazánk olyan sokoldalú tudással és tapasztalattal bír az agrárium területén, amely jelentősen hozzájárulhat Kína hegyvidéki régióinak fejlesztéséhez. Aláhúzta, hogy nagy potenciált látnak a fenntartható és hatékony magyar termelési megoldások átültetésében, különösen a tartomány szőlő- és bortermelésének fellendítése érdekében. A kormányzó az Agrárminisztérium közreműködését kérte abban, hogy a magyar szőlész-borász mérnökök és szakemberek részt vehessenek a tartományi fejlesztési projektekben.
A felívelő kínai-magyar együttműködésnek köszönhetően a mezőgazdaság, az állattenyésztés, az ökológiai turizmus, a növénytermesztés és a fotovoltaikus (napenergia-alapú) mezőgazdaság terén egyaránt új piacok, beruházási lehetőségek és technológiai partnerségek nyílhatnak meg a magyar szereplők számára - hangsúlyozta Ökrös Oszkár az AM tájékoztatása szerint.