Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Rendkívüli veszteségek a száj- és körömfájás miatt, Nagy István segítséget ígért

Agrárium2025. márc. 29.MTI, Növekedés.hu

A Bérgarancia Alapból és a kárenyhítési alapból is kapnak a bajba jutott gazdaságok a kártalanítási eljárásban. Az elsősorban tejtermelésre szakosodott gazdaságok bíznak a kormány segítségében, annál is inkább, mert az állattartást jó ideig nem kezdhetik újra, így sok alkalmazottat már most el kellett bocsátaniuk.

A kormány lehetőséget teremt arra, hogy a Bérgarancia Alapból is részesülhessenek anyagi támogatásban a ragadós száj- és körömfájás betegséggel sújtott gazdálkodók - jelentette be Nagy István agrárminiszter szombaton az Agrárminisztérium.
A tárcavezető arra hívta fel a figyelmet, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírusának megjelenése az állatállományokban - rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt - súlyos gazdasági következményekkel jár.
Ebben a helyzetben a kormány segítséget nyújt a gazdálkodóknak, a termelési kiesés miatti terheik megkönnyítése és az állattartó telepeken dolgozók munkahelyeinek megőrzése érdekében is
- emelte ki.
Megjegyezte:
a fertőzés által érintett agrárvállalkozások a Bérgarancia Alapból is részesülhetnek forrásban a veszteségeik mérséklése céljából.
Ez a lehetőség hozzájárul ahhoz, hogy a fertőzéssel érintett telepeken az állatok felszámolását és a szükséges fertőtlenítési feladatok elvégzését követően minél előbb újraindulhasson a gazdálkodás - emelte ki a miniszter.
Nagy István kitért arra is, hogy a már felszámolt kisbajcsi gazdaságban a kártalanítási eljárás keretében a kárbecslés folyamatban van. Az állami kártalanítási rendszer a bejelentett megbetegedések okán a gazdaságokat ért károkat jelentős mértékben fedezi az agrárkárenyhítési alapból. A fertőzés felszámolásával kapcsolatos költségeket - így az állatok leölését, az állati tetemek ártalmatlanítását, a szükséges berendezések és eszközök beszerzését, a fertőzött anyagok megsemmisítését és a fertőtlenítést - a magyar költségvetés biztosítja.
A kormány minden humán- és anyagi erőforrást biztosít a vírus megállításához, ugyanakkor az állattartók együttműködése is szükséges: a hatósági előírásokat be kell tartani
- emelte ki a tárcavezető.
A kisbajcsi és nagybajcsi gazdaságoknál több mint 1500 állatot kellett levágni, mindent le kellett fertőtleníteni, beleértve a takarmányt is.
Az eddigi károk milliárdos nagyságrendűek lehetnek.
Az elsősorban tejtermelésre szakosodott gazdaságok bíznak a kormány segítségében, annál is inkább, mert az állattartást jó ideig nem kezdhetik újra, így több tucat alkalmazottat már most el kellett bocsátaniuk.