13 számjegyű összeg - brutálisan sok beruházás érkezett tavaly Magyarországra, itt az új rekord 

Befektetés2024. jan. 26.Kovács Dániel
A rovat támogatója:

2023 mérföldkő a magyar beruházásösztönzés történetében, a pozitív döntésben érintett működőtőke-beruházások összesített értéke meghaladta a 13 milliárd eurót, vagyis az 5000 milliárd forintot. Ezzel sikerült megdönteni, sőt meg is duplázni a 2022-ben elért 6,5 milliárd eurós rekordot - derül ki a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség adataiból. A Növekedés.hu összegyűjtötte a top 5 beruházót, és megnéztük a tavalyi legeket.

Példátlan mértékű befektetés-hullám érkezett hazánkba 2023-ban. Noha 2022 is rekordévnek számított 6,5 milliárd eurós beruházási volumenével, a magunk mögött hagyott esztendőben ezt

nem csak meghaladni sikerült, hanem 13 milliárd euróra meg is duplázódott, miközben a bejelentett projektek száma ennél is nagyobb mértékben nőtt 92-ről 209-re. Nőtt az újonnan létrehozandó munkahelyek száma is 30 százalékkal, 15 ezerről 19.692-re.

“A 209 projektből 69 tekinthető kiemelt működőtőke-beruházásnak, ezek összértéke meghaladta a 11,8 milliárd eurót. A fennmaradó közel 1,2 milliárd euró értéket képviselő 140 projekt a Kormány Gyármentő Programjához köthető, amelynek célja az energiahatékonyság fejlesztésére és a saját megújuló energiatermelési kapacitások létrehozására irányuló beruházások támogatása” - fogalmaz a HIPA évértékelője.

Tarolt Ázsia, de vannak meglepetések is

A rekordév eredményeit többnyire a rendkívül aktív ázsiai befektetők hozták össze, Kína, Dél-Korea és Japán beruházásai a beáramló FDI több mint 80 százalékát, az újonnan bejelentett munkahelyeknek pedig a 67 százalékát teszik ki.

A három ország együttesen 19 projektet hozott ide 2023-ban. Csak a kínai vállalatok több mint 7,6 milliárd euró befektetésére vállaltak kötelezettséget, 8 projekt keretében. 

“Kína így 2020 után ismét a legnagyobb beruházó lett Magyarországon. Dél-Korea végzett a második helyen a beruházási volumen rangsorban közel 2 milliárd euró értékű összbefektetéssel, megelőzve Németországot és az Amerikai Egyesült Államokat” - összegzi a HIPA, ám az adataikból az is kiderül, hogy a nyugati beruházók sem tétlenkedtek, sőt

szám szerint a legtöbb, 18 projektet Németország hozta, és ha szigorúan csak a darabszámot nézzük, az Egyesült Államok is pont annyi beruházást tudott felmutatni, mint Kína. 

Ők lettek a top 5 beruházó 2023-ban

Megkértük a Nemzeti Befektetési Ügynökséget, hogy állítsák rangsorba az öt legnagyobb beruházást. Válaszukból kiderült, bár ez aligha lep meg bárkit is, hogy

első helyen a kínai CATL végzett 3000 milliárd forintosra becsült debreceni gigaberuházásával. Második helyen a német óriás, a Bosch végzett,  és sokadjára hajt végre komoly beruházást hazánkban. 

Ezúttal közel 70 milliárd forint értékben logisztikai és elosztóközpontot hoz létre, illetve növeli miskolci telephelyének gyártási kapacitását. A bronzérmet a brit GKN kapta. az autóipari hajtórendszerekkel foglalkozó cég 142,7 millió euró értékű beruházással Felsőzsolcán létesített új telephelyet. Negyedik helyre a LEGO futott be, a dán játékgyártó 138 millió euró értékű beruházással fejleszette nyíregyházi telephelyét.

Az ötös listára még a koreai Hanon Systems, a világ egyik vezető autóipari klímatechnikai beszállítója fért fel, köszönhetően annak, hogy összesen 117 millió eurót ruház be három magyarországi telephelyének fejlesztésére Székesfehérváron, Pécsett és Rétságon. 

Ennyi támogatást ad a kormány a nálunk beruházó cégeknek

A beruházásokra szánt horribilis összegek nem csak nálunk számítanak rekordnak, összességében elmondható, hogy régiós viszonylatban Magyarország éllovasnak számít a közvetlen külföldi tőkebefektetés-állomány terén.

Természetesen nem csak ez számít ilyen horderejű döntéseknél, de jegyezzük meg, hogy a magyar kormány azzal is igyekszik vonzó befektetési környezetté tenni hazánkat, hogy közvetlen támogatást nyújt a nálunk beruházó cégeknek. Ennek a mértéke átlagosan a befektetés 10 százaléka szokott lenni.

Jó példa erre a A német tulajdonú, lengéscsillapítókat, valamint első- és hátsó tengelyeket gyártó ZF Chassis Modules Hungary Kft. A cég 24 milliárd forintos beruházást hajt végre, hogy a BMW debreceni és a Mercedes kecskeméti üzemében 2025-től készülő elektromos autókhoz helyben gyárthassa termékeit, ehhez pedig a magyar állam 2,4 milliárd forintnyi támogatást adott.

A már említett CATL sem sem panaszkodhat a támogatás mértékére, a  3000 milliárd forintos beruházásához sajtóhírek szerint 800 millió euró, azaz 320 milliárd forint értékű kormányzati ösztönzőt kap,

ezzel sikerült a tárgyalások során meggyőzni, hogy Magyarországot válassza. Igaz, ezt különböző formákban, például részben adókedvezmény, és infrastrukturális támogatások formájában kapja meg.