Kis összegekkel is adott a lehetőség a rendszeres takarékoskodásra
BefektetésBudapest, 2024. június 25. Ma már számos, a rendszeres megtakarítást ösztönző konstrukció érhető el a piacon, legyen szó akár rövid, közép vagy hosszú távú megtakarításról: így viszonylag kis összegek félretételével is látványos eredményeket lehet elérni. A CIB Bank tapasztalatai szerint egyre több a rendszeresen, értékpapírszámlával megtakarító ügyfél, de fontos lenne, hogy tovább növekedjen az öngondoskodás iránti igény.
Gyakori érv a megtakarítással nem rendelkező háztartások részéről, hogy nem tudnak érdemi pénzösszeget félretenni, így inkább nem is foglalkoznak ezzel a kérdéssel: pedig ma már számos olyan konstrukció érhető el Magyarországon, amelynek révén kisebb – akár havi 20-30 ezer forintos – megtakarítással is érdemi eredményt lehet elérni.
A klasszikus megtakarítási számlák utódaként az utóbbi években megjelentek a rendszeres, befektetési alapú megtakarítási programok. A CIB Rendszeres Befektetési Alap Program előnyei közé tartozik, hogy bármekkora, akár kisebb összeget is befektethet havi rendszerességgel.
Bankunknál az utóbbi időszakban látványosan megnőtt az ügyfelek érdeklődése a CIB Rendszeres Befektetési Alap Program iránt: 2022 vége óta az érintett ügyfelek száma közel megduplázódott
mondta el Vasas Norbert, a CIB Bank Prémium és Privát Banki Szegmens Menedzsment vezetője.
A közép, illetve a hosszabb távú megtakarításban gondolkodó ügyfelek számára a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) lehet jó megoldás, amelynek legfőbb előnye, hogy ha az ügyfél az ötéves futamidő végéig nem nyúl a gyűjtőévben (amely a számla nyitásának naptári éve) elhelyezett tőkéhez és az azóta keletkezett hozamhoz, adómentesen juthat hozzá a felhalmozott megtakarításához.
A TBSZ vonzerejének növekedéséhez a szociális hozzájárulási adó bevezetése is hozzájárult: ezt jól alátámasztja, hogy 2023 júliusától 2024 áprilisáig a számlanyitások száma megduplázódott
– tette hozzá a szakértő. A TBSZ népszerűsége a teljes piacon is látványosan megnőtt: a jegybank adatai szerint az első negyedév végén már több mint 332 ezer számlát vezettek a pénzügyi szolgáltatók, nagyjából 70 ezerrel többet, mint egy évvel korábban.
A hosszú távú – többnyire nyugdíjcélú – megtakarításoknál már nagyobb a választék, hiszen ott a TBSZ mellett a nyugdíjbiztosítás, az önkéntes nyugdíjpénztár és a Nyugdíj Előtakarékossági Számla (NYESZ) is felmerülhet alternatívaként. A TBSZ és a NYESZ a CIB Bank szakértője szerint elsősorban akkor lehet jó választás, ha az ügyfél képes önállóan menedzselni a portfólióját, míg a biztosításoknál és az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításnál a számára leginkább megfelelőnek tűnő portfólió, illetve módozat kiválasztása a feladata.
Kiemelten fontos, hogy a lakosság még nagyobb hányada lássa meg a rendszeres, hosszabb távú megtakarítások, továbbá az öngondoskodás jelentőségét. A CIB Bank stratégiai célja, hogy növelje ezeknek az ügyfeleknek a számát. Az elérhető megtakarítási konstrukcióinkkal is ezen célok elérésére törekszünk, és azzal számolunk, hogy 2024-ben tovább növekszik majd az értékpapír-befektetésekkel rendelkező lakossági ügyfeleink száma
– nyilatkozta a vezető.