8 helyett akár 67 hónapig is élhetnek tüdőrákos betegek egy tanulmány szerint
ÉletmódÉvekkel tudja meghosszabbítani a tüdőrákosok várható élettartamát egy magyar fejlesztésű kiegészítő rákterápia - olvasható az Euronews oldalán.
A tüdőrák világszerte az egyik leggyakoribb rákos megbetegedés, és a rák miatti halálozások leggyakoribb oka. Magyarországon évente mintegy tízezer új tüdőrákos megbetegedést diagnosztizálnak, a betegségben elhunytak száma hazánkban éves szinten 8 500-8 700 fő körül alakul. Ezzel világelsők vagyunk a tüdőrák halálozása tekintetében - olvasható az Euronews oldalán.
A most bemutatott kutatás azt vizsgálta, hogy a magyar cég által fejlesztett és gyártott deutériummentes víz, mint kiegészítő terápia, mennyivel tudja a betegség tüneteit enyhíteni és a várható élettartamot megnyújtani. Ehhez 377 tüdőrákos beteg adatait vizsgálták meg 1993-tól 2019-ig, akik közül 189-en legalább 90 napon át deutériummentes vizet fogyasztottak egyfajta kiegészítő kezelésként.
6-7-szer nőtt meg a várható élettartam
A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karának, és a szintén szegedi Avidin Kft. kutatói arra jutottak, hogy
a csökkentett deutériumtartalmú víz kiegészítő alkalmazása többszörösére növelte a tüdőtumoros betegek várható élettartamát: az általában 8-12 hónapos medián túlélési arány 61,9 hónapra nőtt. Ez a 6-7-szerese az általában várható élettartamnak.
Még jobb eredményeket mutattak a betegek, ha a kiegészítő kezelést egészen korai stádiumban kezdték el: itt a medián túlélés 149 hónap volt, de még az előrehaladott stádiumban indítva is a vízfogyasztást 40 hónapra nőtt a medián időtartam.
A nők jobban reagáltak, mint a férfiak
Érdekesség, hogy a deutériummegvonásra a nők sokkal jobban reagáltak, mint a férfiak: nők esetében két és félszer bizonyult hatékonyabbnak a kezelés, mint a férfiaknál (107 vs. 41,2 hónap)
– olvasható a tanulmányban.
A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft majdnem 30 éve irányítja a deutériummegvonással kapcsolatos kutatásokat és az eljárásra épülő gyógyszerfejlesztést. Az eddig kutatásaik arra utalnak, hogy a deutérium megvonása az áttétképződés megelőzésében is sikeres irány, kemoterápia melletti alkalmazása pedig lehetőséget adhat a gyógyszerek dózisának csökkentésére.
A kutatók szerint ahhoz, hogy a csökkentett deutériumtartalmú víz beépülhessen a tüdődaganatok standard kezelési protokolljába, további, prospektív vizsgálatok megerősítő eredményei szükségesek.