Magyar sikerek az ízek olimpiáján

Életmód2024. júl. 31.Növekedés.hu

Csaknem 90 magyar élelmiszert díjaztak idén a világ egyik legnagyobb és legszigorúbb gasztronómiai versenyén, a Great Taste Award-on. A kézműves élelmiszerek versenyén a Csíz Sajtműhely Baracskai öreg sajtját és a Nativus szarvasgombás szarvas szalámiját a legmagasabb elismerésnek számító 3 csillaggal díjazták.

Egy olimpiai éremmel egyenértékű elismerést jelent a gasztro-manufaktúrák számára a brit Great Taste Award, a Nagyszerű Íz Díj. A versenyre, amit 1994 óta évente megrendeznek, kizárólag csúcskategóriás kézműves ételeket és italokat lehet nevezni.

A bírák vakon tesztelnek, vagyis nem tudják, melyik gyártó vagy forgalmazó termékét kóstolják. Így itt nem számít sem a dizájnos csomagolás, sem a jó marketing, kizárólag az, ami belül van.

A többek között ételkritikusokból, újságírókból, szakácsokból, termelőkből álló nemzetközi zsűri elsősorban az ízekre, az aromákra koncentrál, de természetesen figyelembe veszi a textúrát és persze a minőségi összetevőket is.

A Great Taste Award-ot három kategóriában ítélik oda: egy, két, illetve három csillagot érdemelhet ki egy termék. Bár a Great Taste Award brit alapítású díj, a versenyen nem feltétel, hogy a megméretésen indított élelmiszert forgalmazzák Nagy-Britanniában. Így a világ minden tájáról érkeznek nevezések, az idén több mint 13 és félezer kézműves élelmiszert kóstoltak a zsűritagok. Közülük majdnem 4 ezer kapott Great Taste 1 csillagot, 1386 terméket díjaztak 2 csillaggal, míg 3 csillagot 266 élelmiszer érdemelt ki.

A díjazott termékek jogosultak a Great Taste Award fekete-arany címkéjének használatára, ami a vásárlók számára egyet jelent a magas minőséggel. 

A magyar kézműves élelmiszerek közül is ringbe száll az elismerésért rendszeresen több tucat, és sok ki is érdemli azt.

Az olimpiai évben két hazai termék kapta meg a legmagasabb elismerésnek számító, aranyéremmel felérő 3 csillagot: a Csíz Sajtműhely Baracskai öreg sajtja és a Nativus szarvasgombás szarvas szalámija.

A Baracskai öreg sajt a Csíz Sajtműhely egyedileg kifejlesztett receptúrája alapján készül 2015 óta a cég székhelyén, Baracskán. A kiváló minőségű, kis családi gazdaságból származó tejből előállított 10 kilogrammos aranysárga gurigák 10-12 hónap érlelés után kerülnek a sajtkedvelők asztalára. A sajt hajlékony textúrája, érett ananászra emlékeztető illata és dióra, karamellára hajazó íze sokáig megmarad a szájban.

Nem csoda, hogy Baracskai öreg sajt több hazai és nemzetközi versenyen szerepelt már a dobogó legfelső fokán. Nem mellesleg „tejtestvére”, a Baracskai félkemény is eredményesen szerepelt a Great Taste Award-on, 1 csillagot érdemelve ki.

A másik 3 csillagos magyar kézműves élelmiszer, a szarvasgombás szarvas szalámi szintén egy családi vállalkozásból érkezett a világversenyre. A Nativus több évtizede foglalkozik erdőgazdálkodással, vadgazdálkodással és vendéglátással. 2020 nyara óta saját vadhúsfeldolgozó üzemükben készítik a prémium minőségű szalámikat.

A Nativus szlogenje: „A természetből természetesen” kifejezi a vállalkozás fő célját, hogy minél többen fogyasszanak vadhúst, mint az egyik legegészségesebb húsfajtát, amit a Nativus adalékanyagoktól mentesen, a legszigorúbb előírásokat betartva készít. A szarvasgombás szarvas szalámi indul a Great Taste Award fődíjáért, a Golden Fork-ért, vagyis az Arany Villáért is.

A magyar gasztro-manufaktúrák a legkülönfélébb készítményeket indították a versenyen, egyebek mellett szörpöket és szirupokat, csokoládékat, kekszeket, chipseket és fűszerpaprikákat. Ezek közül 21 nyert 2 csillagot és 64-et díjaztak 1 csillaggal. A nyertesek közül többet, illetve a 3 csillaggal elismert sajtot, illetve szarvasgombás szalámit is a walesi székhelyű magyar importőr, a Best of Hungary forgalmazza a szigetországban, hűtést nem igénylő élelmiszereket emellett Németországban, Olaszországban, Franciaországban és Spanyolországban is.

A Best of Hungary a legtöbb gyártóhoz hasonlóan családi vállalkozás, amelynek köszönhetően évről-évre számos Magyarországon készülő minőségi élelmiszer: méz, paprika, hidegen sajtolt olaj, ecet, szarvasgomba-, mangalica- vagy éppen libamájkészítmény, folyami kaviár kerül be a világ elitjei közé.

Olyan kiváló élelmiszerek, amelyekben nincs hozzáadott adalékanyag, színezék és tartósítószer, kizárólag természetes összetevőket tartalmaznak, és lehetőség szerint biogazdálkodásból származnak. A magas minőséget képviselő kézműves élelmiszerek iránt világszerte egyre nagyobb a kereslet, a Great Taste Award csillagai pedig kiemelt jelentőséggel bírnak a vásárlók kegyeiért folytatott versenyben.