Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Miért veszélyes az indiai mutáns? Vajon csak az felelős az ottani súlyos járványért?

Életmód2021. máj. 1.Haiman Éva

Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a koronavírus Indiában kialakult variációja fertőzőbb vagy halálosabb lenne, mint az eddigiek. Ahogyan arra sem, hogy a kontinensnyi országban kizárólag ez a mutáns tehető felelőssé a minden eddiginél súlyosabb járvány kialakulásáért. Egy biztos: az indiai variánst már nem lehet megállítani, egyre több országban izolálják.

Egyes leírásokban kettős vagy dupla, máshol hármas vagy tripla mutáns néven illetik a koronavírus Indiában felfedezett mutációját, amiről először március 24-én adtak hírt.  A hivatalosan B.1.617-re keresztelt vírusvariáns igazából 13 mutációt hordoz, amelyből kettő igazán érdekes: az egyik a kaliforniai, a másik a dél-afrikai vírusváltozat.

A két mutáció megtalálható a vírus tüskefehérjéjében,amely abban segíti a vírust, hogy kötődjön az emberi sejt receptoraihoz, és bejusson a gazdasejtbe.

Ez azt jelenti, hogy az indiai mutáns ennek a kettőnek az előnyeit kombinálja: a kaliforniai variáns jobban terjed, mint az eredeti vírustörzs, a dél-afrikai pedig kijátssza az antitestek jelentette immunvédelmet, ami egyaránt kiteheti a fertőzésveszélynek azokat, akik már átestek a Covid-19-en és azokat is, akik oltva vannak.

Ahogyan Jakab Ferenc virológus a minap egy webináriumon fogalmazott: ez „a kis jószág” magáévá tette azokat a tulajdonságokat, amelyekkel jobban és hatékonyabban tud fertőzni és azokat is, amivel az immunrendszert kijátszhatja. A pécsi professzor szerint ugyanakkor az oltások hatékonyak lesznek a mutációkkal szemben is, ha nem is ugyanakkora mértékben, mint az eredeti vírusváltozattal szemben, de a súlyos betegséget el lehet kerülni általuk. 

A szakértők szerint az, hogy egy vírusnál két jelentős mutáció van, nem feltétlenül jelenti azt, hogy kétszeresen fertőző vagy kétszeresen halálos. Az angliai Public Health az indiai változatot jelenleg nem sorolja fel "aggodalomra okot adó” mutációk között, mint a brit, a brazil és a dél-afrikai variánst.

Az indiai kettős mutáns mindenesetre elszabadult és világszerte terjed, kimutatták az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Európán belül többek között Franciaországban és a szomszédos Romániábanis. Indiában pedig a megbetegedések több mint 60 százalékáért már ez a vírus felelős.

Mi történt Indiában?

Harsh Vardhan egészségügyi miniszter január végén még büszkén jelentette be: „India sikeresen megfékezte a járványt", most a legdrámaibb a helyzet a világon.

Az országban márciusban indultak erőteljes növekedésnek az új esetszámok, ebben a hónapban pedig már rekordmagasságot értek el. A hivatalosan megerősített fertőzések száma meghaladta a 18,7 milliót, a halottaké a 208 ezret, az egészségügy kapacitásai kimerültek, a kórházak és a krematóriumok megteltek, nincs elég oxigén a lélegeztetendő betegeknek.

India a világ legnagyobb oltóanyag-gyártója, még sincs elegendő vakcinája a becslések szerint 800 millió ember számára. Eddig a lakosság alig 11 százaléka részesült Covid-oltásban. Pedig nagyon úgy fest, hogy a természetes immunitás a koronavírus esetében tényleg csak átmeneti, és hogy a Covid-19-et csak az oltásokkal lehet hatékonyan kivédeni.

A több mint 1,3 milliárd lakosú Indiában becslések szerint  271 millió ember, a lakosság mintegy ötöde tavaly már áteshetetett a Covid-19-fertőzésen, vagyis joggal gondohattak arra, hogy ily módon elérték a nyájimmunitást. Csakhogy a közelmúltban a vírus sikeresen egyesített két korábbi mutációt, aminek éppúgy szerepe lehet a második és az elsőnél sokkal súlyosabb járvány kirobbanásában Indiában,  mint annak, hogy a kormány az elmúlt hetekben már nem korlátozta a tömegrendezvényeket, így a választási gyűléseket és a vallási fesztiválokat sem. 

A szakemberek emellett arra figyelmeztetnek, hogy amíg a vírus közöttünk van, és van rengeteg ember, akit meg tud fertőzni, mindig meg fogja keresni az utat hozzájuk. A vírusoknál is működik az evolúciós nyomás, a túlélés, a fennmaradás a céljuk, ezért lenne fontos a globális oltási stratégia.

Mint Oroszi Beatrix epidemiológus mondta: a brit variáns is megmutatta, hogy amíg nincs magas szintű átoltottság, egy-egy erőteljes új vírusváltozat képes új járványhullámot elindítani.