5 ok, amiért lehet új pánik a tőzsdéken – akár fél évig is medvepiac jöhet
ElemzésekAkár hat hónapig is maradhat a medve piac a részvénypiacokon elemzők szerint, mert nincs a láthatáron egy olyan tényező sem, amely ellensúlyozhatná a növekvő kötvényhozamok tőzsdét letörő hatását. Mutatjuk, miért zuhanhatnak újra a tőzsdék. Egyre másra kerülnek napvilágra egy újabb gazdasági válságról szóló elméletek, jóslatok itthon és külföldön egyaránt. Ezek az “előrejelzések” kaptak most új lendületet azzal, hogy néhány napig folyamatos esésben voltak az amerikai tőzsdék, és a negatív tendencia átkelt az óceánon. Elérte a nyugat-európai tőzsdéket is, majd a Budapesti Értéktőzsdére érkezve a tőzsdeindex nálunk is esésbe kezdett: a BUX 3,2 százalékot gyengült két nap alatt. A sötét jövőre számító elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy például
az amerikai Dow Jones index szerdai 830 pontos esése az eddigi harmadik legnagyobb zuhanás az index történetében. Péntekre megfordult a folyamat, de nem tudni, vége a zuhanásnak, vagy csak pillanatnyi korrekcióról van szó.Szakértők a zuhanás okait, illetve egy esetleges válság kitörésének esélyét több tényezőben vélik megtalálni.
1. Emelkedő amerikai alapkamat
Virovácz Péter, az ING Bank elemzője szerint a zuhanás elsődleges oka az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) szigorítása, illetve a magasabb inflációs környezet. Ennek eredményekéntemelkednek a kötvényhozamok, ami egyértelműen kedvezőtlen a tőzsdének, hiszen kevésbé kockázatos befektetéssel is jó hozamot érhetnek el a befektetők.Ezért szerinte medve piacnak nézünk elébe a következő időszakban, legkevesebb 3-6 hónapig, ugyanis nincs egyetlen tényező sem, amely rövid vagy középtávon ez ellen hatna. A Fed ugyanis várhatóan idén meg egy alkalommal, jövőre pedig háromszor emeli majd az alapkamatot. Eközben a jelek szerint magasabb marad az amerikai infláció, így jó az esély arra, hogy magasan maradnak a hozamok. Persze azon is sok múlik, mi lesz a félidős választás eredménye az USA-ban, illetve Donald Trump elnök miként tudja ciklusa második két évében végrehajtani a költségvetési lazító intézkedéseit. Miután Európában is monetáris szigorítások várhatók közétávon, így az öreg kontinensen is hasonló folyamatokra kell számítani.
2. Vállalati adócsökkentések
Scott Minerd, a Guggenheim befektetési vezetője arra hívja fel a figyelmet a mostani visszaesés kapcsán, hogy komoly problémát okozhatnak az amerikai gazdaság fejlődésébenaz elmúlt két évben végrehajtott vállalati adócsökkentések, mert azok hatalmas veszteséget okoztak a költségvetésnek.Ezt a hatást erősíti az emelkedő infláció és a növekvő kamatok. Minerd nem most szólalt fel ebben az ügyben, már hónapok óta hangoztatja, nem tarthat hosszú ideig a tőzsdei növekedés, mert az emelkedő kamatok növelik a vállalatok finanszírozási költségeit, s ez visszaüthet a tőzsdei folyamatokban is. Erre minden bizonnyal most került sor. Persze az is elképzelhető, hogy a mostani esés csak a korábbi növekedés korrekciója. Ez utóbbi következtetésre jutott a német jegybank elnöke, Jens Weidmann is, aki a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap éves találkozóján kijelentette, a korábbi emelkedés korrekciójáról van szó, sokkal inkább kell tartani a globális kereskedelmi konfliktusok további erősödésétől.
3. A kereskedelmi háború kiszélesedése
Virovácz Péter szerint jelenleg nincs egyértelmű jele annak, hogy a mostani tőzsdei visszaesésből válság lesz, azonban sok olyan apró tényező van jelen a világgazdaságban, amelyek bármelyikéből később kifejlődhet egy krach. A kereskedelmi háború például ilyen tényező, ésvalamilyen szerepe van a tőzsdei esésben, de legfeljebb csak erősítette az elindult folyamatot.A kereskedelmi háborúnak kitörésekor, januárban volt erős hatása a tőzsdékre, most már kisebb a jelentősége, az azonban igaz, hogy a háború kitörése óta volatilis lett a tőzsde. Most ezen a fronton nyugalom van, és novemberig biztos csönd lesz, az amerikai félidei választás lehet a vízválasztó, illetve jövő év januárja, amikor a beígért újabb vámtételeket bevezetik, de addig nem várható nagy változás ezen a területen.
4. Mindenki veszít a vitákon
A kereskedelmi háború másik hatása Virovácz szerint az, hogy erősíti a folyamatosan lassuló kínai a gazdaságot ért negatív hatásokat. Akár ebből is kifejlődhet a válság, hiszen igen nagymértékű a távol-keleti országban az eladósodottság. Ha azonban ez bekövetkezik, az nem pénzügyi, hanem gazdasági válság lesz. Eszterhai Viktor, a Pallas Athéné Innovációs és Geopolitikai Kutató Intézet szenior kutatója ennek kapcsán arra hívja fel a figyelmet, hogy a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) egyik tanulmánya szerintamennyiben elmérgesedik a helyzet, akár egy százalékponttal is mérsékelheti a világgazdaság növekedését.A kereskedelmi háború esetében azonban tisztában kell lenni azzal, hogy a hangzatos szólamok elsősorban belpolitikai célból hangzanak el, a tényleges intézkedések azonban jóval enyhébbek, mint a fenyegetésekből gondolnánk. Az azonban tény, hogy mindkét fél számára káros az összecsapás, csakúgy mint a világgazdaság egésze szempontjából. Kína számára rövid távon több problémát jelent a háború – ez látszik is a kínai tőzsdék bizonytalankodásában. Hosszabb távon azonban – miután a kínai gazdaság ma már nem függ annyira az USA-tól mint korábban – kezelhetők ezek a nehézségek, mindenekelőtt a dinamikusan növekvő belső piacnak köszönhetően. És miután Kína hatalmas piac, arra nem kell számítani, hogy a nemzetközi feldolgozó cégek a viták miatt elhagynák a távol-keleti országot, s ezzel erősítenék egy válság kitörésének lehetőségét. Eszterhai Viktor arra is felhívta a figyelmet, hogy bár valódi problémák ezek, és mindenki veszíteni fog, azonban nem mutatnak egy válság kitörésének irányába. Már csak azért sem, mert a korlátozó intézkedések bevezetésekor győzött a józan ész, s a beígért erőteljes visszavágás helyett jelentősen enyhébb korlátozásokat vezettek be, s a jövőben is ez várható. Ez logikus, hiszen az USA-ba irányuló kínai áruk és szolgáltatások hiánya komoly áremelkedést indított volna el. A kínai gazdaság pedig az erős belső piacnak köszönhetően ellensúlyozni tudja az amerikai lépéseket.