A bankok is sokat segíthetnek a klímacélok elérésében - Mutatjuk miként

Elemzések2 órájaTóth Attila

A pénzintézetek egyre fontosabb szerepet játszanak a fenntarthatóság előmozdításában, mivel pénzügyi erejükkel és befektetési döntéseikkel, hitelpolitikájukkal jelentős hatást gyakorolhatnak a gazdaságra és a környezetre. Kulcsfontosságú a jelentőségük a klímaváltozás elleni küzdelemben, a gazdaság zöldítésében és a karbonsemlegességre való átállásban.

Számos módon járulhatnak hozzá a klímacélok eléréséhez. A pénzintézetek fenntarthatósági irányelvei, vagyis az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) kritériumok olyan alapelvek és szabályozások összessége, amelyek célja, hogy a bankok és pénzügyi szolgáltatók a társadalmi és környezeti felelősséget is figyelembe vegyék tevékenységük során.

Ezek az irányelvek a pénzügyi kockázatcsökkentést, a hosszútávú gazdasági stabilitást, valamint a környezetvédelmi és társadalmi célok teljesítését szolgálják.Az Intesa Sanpaolo, Olaszország egyik legnagyobb bankja, elkötelezett a fenntarthatóság mellett, és az elmúlt években számos lépést tett annak érdekében, hogy támogassa az ESG célokat. A bank célja, hogy hozzájáruljon a globális klímaváltozás elleni küzdelemhez, miközben gazdasági és társadalmi értékeket teremt.

A bank aktívan részt vesz klímatudatossági programokban, amelyek célja az ügyfelek és alkalmazottak tájékoztatása a fenntarthatóságról és a környezeti kihívásokról.

Oktatási programokkal és tájékoztatással igyekszik növelni a környezettudatosságot, és ösztönözni a fenntartható életmódra való átállást.Az Intesa Sanpaolo Csoport és a leányvállalatai, köztük a CIB Bank is, intézkedései és fenntarthatósági törekvései jól példázzák, hogyan integrálhatók a környezetvédelmi és társadalmi szempontok a banki és pénzügyi szektor működésébe, támogatva ezzel a globális klímacélok és fenntarthatósági célok elérését.

A klímacélok teljesítésével kapcsolatban számos feladata és lehetősége van a pénzügyi vállalkozásoknak.

A források kihelyezésénél meg tudják választani azokat a célokat, amelyeket fenntarthatósági szempontból kedvezőnek ítélnek meg, valamint korlátozzák azon vállalkozások finanszírozását, amelyek nem felelnek meg az irányelveknek.

  1. Zöld befektetések ösztönzésekor a környezetbarát projektekbe fektethetnek be, mint például a megújulóenergia-források vagy az energiahatékonysági projektek. Zöld kötvények kibocsátásával és vásárlásával is támogathatják az ilyen beruházásokat, ami egyre népszerűbb eszköz a klímabarát kezdeményezések finanszírozásában.
  2. Karbonintenzív projektek finanszírozásának korlátozásakor megszüntetik a fosszilis tüzelőanyagokhoz kapcsolódó projektek finanszírozását, vagy fokozatosan kivonulnak ezekből a befektetésekből. Ez arra ösztönözheti az energiaintenzív iparágakat, hogy áttérjenek a környezetbarát alternatívákra.
  3. Fenntarthatósági célokhoz kapcsolt finanszírozás esetén zöld hiteltermékeket kínálnak, amelyek célja, hogy kedvezőbb finanszírozási költségek mellett támogassák a környezeti fenntarthatóságot. Ezek lehetnek például a megújulóenergia-termelés, energiahatékonyság, zöld közlekedés, körforgásos gazdálkodás és a fenntartható mezőgazdasági termelés.
  4. Az intézkedések kiterjednek a saját működés fenntarthatósági tudatosságára és átláthatóságára is, ezért a CIB Bank több mint 20 éve készít rendszeresen nemzetközi standardok alapján fenntarthatósági jelentést Magyarországon, és ezzel az elsők között vállalta a fenntarthatósági információinak közzétételét. Kezdetben CSR jelentések formájában számoltak be fenntarthatósági tevékenységeikről, majd az NFRD, idéntől pedig a CSRD keretében fogják publikálni jelentéseiket. A fenntarthatósági jelentések készítése szorosan kapcsolódik a bank üzleti stratégiájához, különösen az ESG célkitűzések teljesítésének méréséhez és monitorozásához. Az új szabályozásokkal – különösen a CSRD bevezetésével – a bank nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy időben felkészüljön a szükséges jelentési folyamatokra és adatgyűjtési kihívásokra, valamint a kettős lényegességi vizsgálat elvégzésére, amely az új irányelv részeként alakítja át az eddigi jelentéskészítési gyakorlatokat.

Az Intesa Sanpaolo Csoport 2050-re portfóliószintű Net Zero CO2-kibocsátást vállalt. A bank hosszútávú, középtávú és éves tervei mind ezt a 2050-es és a közbenső 2030-as célokat veszik alapul.Mára ezt a célkitűzést támogatandó elemek mind a kockázat kezelésünk, mind a  hitelezésünk szerves részét képezik, és az árazási folyamatokba is beépítésre kerültek.

A végső energiafelhasználókat vizsgálva a közlekedés, az ipar és a háztartások a legnagyobb fogyasztók. A felhasznált energiahordozók közül jóval több mint 50%-ot a földgáz és a kőolajtermékek tesznek ki.

Ezért a fókuszpontok, ahol a leggyorsabban lehet komoly eredményeket elérni, a megújulóenergia-termelés, elektromobilitás és az energiahatékonyság- energetikai beruházások.

Az elmúlt pár évben igen komoly fejlődés tapasztalható 

A nagyobb vállalatok jellemzően előrébb járnak, de a kisebbek is elkezdték a felzárkózást. Energetikai téren két főbb irányvonalat tapasztalunk: a gyártási technológia során felhasznált energia mennyisége és a felhasznált energia CO2 intenzitása.

A gyártási technológia fejlesztése sok beruházást és igen sok időt igényel, esetenként a napi működés átmeneti leállásával járhat. Ezek a hosszútávú gondolkodásba egyre inkább beépülnek, de szükség lesz időre és sok esetben anyagi támogatásra is (célzott támogatásokra).

A felhasznált energia CO2 intenzitásának a csökkentése: megújulóenergia-forrásokból, a logisztikai láncolat finomhangolása (közelebbi/energiatakarékosabb telephelyek/irodák, kevesebb anyagmozgatás), elektromos járművek használata, ipari ingatlanok energetikai korszerűsítése, világítás korszerűsítése, a szolgáltató szektorban a „home office” arány növelése, illetve ESCO típusú projektek (önkormányzati világítás korszerűsítés) által valósulhat meg.

A fenntartható beruházások előmozdítása érdekében a CIB Bank vállalati üzletága olyan finanszírozási megoldásokat is használ, amelyek alacsonyabb költségek mellett biztosítanak forrást a vállalkozások számára az ESG beruházásokhoz kapcsolódóan.Ezek az ügyletek többnyire körforgásos gazdálkodással kapcsolatos hitelcélokat érintenek.

Olyan ügyletek, amelyek meghosszabbítják a termék hasznos élettartamát vagy az áruk és/vagy anyagok felhasználási ciklusait, vagy jelentősen növelik az energiafelhasználás hatékonyságát, illetve azok az innovatív technológiák és tevékenységek, amelyek lehetővé teszik a körkörös gazdaság működését.

Ezen túl azokat a zöldhitel-célokat részesítjük előnyben, amelyek megújuló energiatermelést céloznak meg, vagy zöld épület építéséhez kapcsolódnak, illetve az élő természeti erőforrások környezeti szempontból fenntartható kezelését, megfelelő földhasználatot, a biodiverzitás megőrzését biztosítják.

A piaci résztvevők számára kihívást jelentenek egyrészt a szabályozási környezet gyors változásai, és egyre szigorodó előírásai folyamatos alkalmazkodást igényelnek.  

A közeljövőben arra számíthatunk, hogy bonyolultabb, de nagyobb átláthatóságot biztosító feltételeknek kell megfelelni, ami egyrészt erőforrást igényel, másrészt beszállítói versenyelőnyt jelent, vagy akár feltételt is támaszt.  

A szerző a CIB Bank Kereskedelemfinanszírozás és EU Szolgáltatások vezetője