Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A kínaiak már a lengyel határnál vannak

Elemzések2024. júl. 9.F. T.

Kínai katonák érkeztek Belarusz lengyel határa közelébe, hadgyakorlat céljéból, mégpedig a NATO-csúcsra időzítve.

Kína és Belarusz közös hadgyakorlatot tart néhány kilométerre a lengyel határtól, Breszt városánál. A hadgyakorlat elég kiadós lesz: július 19-éig tart, így pont egybeesik a washingtoni NATO-csúccsal, elyen mind a 32 NATO-tagállam, köztük természetesen Lengyelország is részt vesz, hogy megvitassák az Ukrajnának nyújtandó további katonai és pénzügyi segítséget.

Érdekes felállás

A felállás kissé különös, hisz Belarusz és Kína földrajzilag is meglehetősen távoliak egymástól, és elvileg közös katonai szövetségben sincsenek, azonban a helyszín és az időzítés egyaránt arra utal, hogy a NATO-val szembeni erőfitogtatásról lehet szó, amelyben ezúttal Kína is részt óhajt venni. Hivatalosan antiterrorista gyakorlatnak nevezik a hadgyakorlatot a Sky News szerint.

Belarusz és a nagyhatalmak

Belarusz szorosan kötődik Oroszországhoz különösen katonailag, 2022-ben engedte, hogy az orosz hadsereg belarusz területen vonuljon fel és onnan támadjon rá Ukrajnára. A támadás ezen a területen, Kijev irányában kudarcba fulladt, így innen ki is vonták rövidesen az orosz erőket, amelyek egyúttal Belaruszt is elhagyták.

A kínai védelmi miniszter szerint Belarusz nagyszabású fogadási ünnepséget rendezett a kínai katonáknak, ami azt jelzi, hogy az egyébként teljesen elszigetelt, és Oroszországnak kiszolgáltatott állam igen csak örül, hogy egy másik nagyhatalom felvette vele a kapcsolatot és mindjárt közös hadgyakorlatot is tart vele.

A helyszín jelentősége

Breszt városa a lengyel határ közelségén túlmenően is szimbolikus az ottani múlt századi események miatt: 1918-ban a Lenin vezette néhány hónapos Szovjet-Oroszország itt írta alá Németországgal a breszti békét, melynek során hatalmas területeket vesztett, és és rövid időre létrejött a független Ukrajna is. A békeszerződést érvénytelenítették, miután 2018 végén Németország elveszítette a háborút az antanttal szemben.

Az első világháború után a város Lengyelországhoz tartozott, majd a Molotov-Ribbentropp paktum értelmében azt a Szovjetunió magához csatolta 1939-ben. 1941-ben aztán Hitler megtámadta a Szovjetuniót a paktumot felrúgva: ekkor ismét jelentős szerepet kapott Breszt városa. Az ottani erőd hosszasan kitartott, miközben a hitleri Németország seregei már mélyen mögötte jártak a szovjet területen.