Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A koronavírus ellenére gyarapodtak a magyar háztartások – mutatjuk mennyivel

Elemzések2021. máj. 28.HP

Hiába volt koronavírus, a háztartások nettó pénzügyi vagyona 2020 harmadik negyedévére 9 hónap alatt közel 5 százalékkal nőtt. Az MNB 2017-es háztartási vagyonfelmérése alapján a legvagyonosabbak a 46-55 éves korosztályba tartoznak, átlagos vagyonuk elérte a 35 millió forintot.

A Magyar Nemzeti Bank 2017-es háztartási vagyonfelmérése alapján legvagyonosabbak a 46-55 éves korosztályba tartoznak, átlagos vagyonuk elérte a 35 millió forintot. A legfiatalabb háztartások átlagos vagyona ezzel szemben 20 millió forintot közelítette.

Az egy háztartásra jutó átlagos nettó vagyon és összetétele a főkereső életkora szerint 2017 végén

Forrás: MNB

Az egy háztartásra jutó nettó vagyon nagysága átlagosan 27 millió forint volt 2017 végén.

Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy az ingatlanárak és az átlagbérek 2017 után folytatódó dinamikus emelkedésével a háztartások vagyona tovább gyarapodott. Az átlagbérek több mint 10 százalékkal nőttek 2017, 2018 és 2019 során, de közel kétszámjegyű volt a keresetek növekedése a tavalyi évben is.

Hiába volt koronavírus, a háztartások nettó pénzügyi vagyona 2020 harmadik negyedévére például 52600 milliárd forint felé emelkedett a KSH adatai alapján. 2019 végén, azaz a koronavírus előtt ez az összeg 50200 milliárd forintot tett ki. A nettó pénzügyi vagyon tehát közel 5 százalékkal nőtt 9 hónap alatt.

A lakosság legfontosabb vagyoneleme, reáleszköze továbbra is az ingatlan. A magyar lakosság nagyságrendileg 85 százaléka saját tulajdonú ingatlanban él, így az ingatlanárak növekedése a háztartások reálvagyonának további növekedését eredményezte.

Duna House országos lakásárindex (kék vonal - nominális lakásárindex; szaggatott vonal - reál lakásárindex)

Forrás: Duna House

A vagyon és a megtakarítások növekedését a hiteltörlesztési moratórium is segítette, melyben a lakossági ügyfelek fele vesz részt.

Területi megoszlás

Az egy háztartásra eső nettó vagyon átlagos és a medián értéke Közép- Magyarországon volt a legmagasabb 2017 végén az MNB felmérése szerint. Nyugat-Dunántúlon haladja még meg az átlag és a medián az országos értéket, a többi régióban ezek elmaradnak az országos szinttől.

Egy háztartásra jutó nettó vagyon eloszlása régiók szerint, 2017 végén

Forrás: MNB

Vagyon eloszlása

A háztartások vagyonának csupán 8,9 százalékát képviselte az alsó 50 százalék. A legvagyonosabb egy százalék részesedése a teljes vagyonból ezzel szemben 25,2 százalék volt 2017 végén.

A felső 50 százalékba tartozó háztartások nettó vagyona meghaladta a 98 ezermilliárd forintot.

A háztartások nettó vagyona és annak eloszlása 2017 végén

Forrás: MNB

Egy főre jutó éves bruttó jövedelem

Az egy főre jutó bruttó jövedelem az 55–64 éveseket számláló háztartásokban volt a legmagasabb 2019 során, egy főre vetítve éves szinten 2 millió 264 ezer forint.

Kedvezőtlen munkaerőpiaci lehetőségeik miatt a szakképzettség nélküli, csupán alapfokú végzettségűek háztartásában az egy főre jutó bruttó jövedelme mindössze 1 millió 165 ezer forintot tett ki.

A felsőfokú végzettségű háztartások esetében viszont 45 százalékkal haladta meg az átlagot a fejenkénti bruttó jövedelem, ami 2 millió 912 ezer forintot jelentett.

Forrás: KSH