A magyarok több mint fele vallásos egy friss felmérés szerint
ElemzésekA magyarok többsége szerint a kereszténység elválaszthatatlan az európai kultúrától, előnyös az emberiség számára. Az elsöprő többségi vélemény szerint léteznek keresztény értékek, ezek sorában a legtöbbet említett a szeretetet.
A karácsonyról a világ szinte minden részén megemlékeznek valamilyen formában, az mégis alapvetően keresztény ünnep.
Ezt felidézve készített reprezentatív közvélemény-kutatást a Soli Deo Gloria Alapítvány a karácsony előtti héten.
A felmérés alapján a megkérdezettek 66%-a hisz istenben vagy valamilyen isteni, természetfeletti erőben, 21% tagadja ezek létezését, 13% pedig nem tudott vagy akart válaszolni a kérdésre.
Az összes válaszadó relatív többsége (38%) a keresztény tanítások szerinti istenben hisz. A magyarok 52%-a vallotta magát valamilyen mértékben vallásosnak, 41% azt mondta, nem vallásos, 7% nem felelt erre a kérdésre.A megkérdezettek többsége szerint a kereszténység az európai kultúra elválaszthatatlan része (66%), a kereszténység Európában fontosabb más vallásoknál (56%), annak létezése inkább jó, mint rossz Európa (53%) és az emberiség (55%) számára.
Emellett a megkérdezettek úgy látják, a kereszténység sokat gyengült az elmúlt évtizedekben és jobban meg kellene, hogy feleljen a kor kihívásainak.
A válaszadók 31%-a szerint Európának több kereszténységre lenne szüksége, 32% szerint annak mértéke megfelelő, mindössze 13% gondolta azt, hogy kevesebb kereszténység kellene, hogy legyen a kontinensen.
A kutatásban szereplők 72%-a mondta azt, hogy léteznek keresztény értékek, 11% szerint nincsenek ilyenek, a többiek nem tudtak erre válaszolni.
A megkérdezettek 52%-a tudott is mondani keresztény értéket. A legtöbb említést a szeretet, az erkölcsösség, a jóság vagy jóindulat, az együttérzés, a családközpontúság kapták.
Bartal Tamás, a kutatást készíttető civil szervezet elnöke szerint Európában erősödnek a keresztényellenes hangok, a magyarok többsége azonban hisz a kereszténység erejében. (Az online kutatást a Soli Deo Gloria Alapítvány készítette a 18 évesnél idősebb lakosság körében 500 fő reprezentatív megkérdezésével.)