A negyedik negyedévben ismét kedvezőtlenül alakultak a beruházások
ElemzésekA technikai recesszióból való kikerüléshez biztosan nem a beruházások növekedése járult hozzá. A negyedik negyedévben a beruházások volumene negyedéves alapon 2,2 százalékkal csökkent, míg éves alapon (és 2024 egészében is) 13,8 százalék volt a visszaesés.
A beruházások visszaeséséhez leginagyobb mértékeben az ingatlanügyletek és a szállítás, raktározás ágazat járult hozzá a KSH szerint, miközben a közigazgatás és az energiaipar fékezte a visszaesést. Meglepő lehet, hogy a visszaesést elszenvedő ágazatok között már nem szerepel a feldolgozóipar, hiszen ez az az ágazat, amelyik most alacsony kereslettel szembesül, így teljesítménye gyenge. Ugyanakkor ez a gyenge teljesítmény hathat ki a szállítás, raktározás ágazatra is, hiszen ha kevesebb az ipari termék, kevesebbet is kell szállítani. A beruházások volumenének visszaesése ismét jóval nagyobb mint az építőiparé (az utolsó három hónap átlaga itt -2,3 százalék volt), azaz a beruházások visszaesésében most is a gépberuházásoknak lehetett nagyobb szerep. Ezt elsősorban korábbi uniós támogatási programok kifutása okozza, márpedig támogatás nélkül a cégek jelentős része nem hajt végre beruházásokat, kialakult egyfajta támogatásfüggőség.
A beruházások visszaesésnek az uniós források visszatartása mellett oka az állami és önkormányzati forráshiány, valamint a bizonytalan gazdasági környezet – a vállalatok nem feltétlenül látják a beruházások értelmét, megtérülését.
A mostani alacsony bázisról könnyű lenne növekedni gondolhatnánk – a negyedéves alapú negatív volumenindexek azonban továbbra sem erre utalnak.
Az uniós források egy jelentős részéhez továbbra sem férünk hozzá, a gazdasági környezet pedig bizonytalan. Segítheti a beruházásokat ugyanakkor a bejelentések szerint idén 100 új gyár kezd el hazánkban épülni, ez pedig javítja a beruházási teljesítményt.
Állami és önkormányzati oldalról kérdés, hogy mennyire lesz pénz beruházásokra, hiszen a költségvetési hiánycélt tartani kellene, a hétvégén bejelentett intézkedéseknek pedig forrásigénye van. Összességében tehát idén egy kisebb mértékű volumennövekedésre számítok a beruházások esetében, de azért a korbábi szint elérése még várat magára.