A nemzetközi konfliktusok hatása az FDI áramlásra

Elemzések2024. okt. 21.Növekedés.hu

Hogyan hatnak a nemzetközi konfliktusok a gazdaságra, különös tekintettel a külföldi működőtőke beruházás (FDI) áramlására?

A gazdaság a béke őre
 
Az elméleti hátteret áttekintve megállapíthatjuk, hogy gazdaságilag egymástól erősen függő államok általában nem kezdenek egymással háborúba, hiszen jólétük, biztonságuk a másik reakciójától függ - írja cikkében az Oeconomus.
 
Márpedig a befektetők akár új, akár meglévő leányvállalataikba terveznek befektetni, prioritás számukra, hogy a politikai és gazdasági stabilitás adott legyen a célországban és a régióban is. Mivel a befektető célja a profitszerzés, ezért nem az ország fejlesztésére törekszenek, így veszély esetén nem ritka, hogy elhagyják az adott területet.
 
Bedőlt az ukrán gazdaság
 
Az orosz-ukrán háború is azt bizonyítja, hogy már a Krím-félsziget elcsatolása után bezuhant az ukrán gazdaság. A 2022-ben fellángoló újabb háború is megmutatkozott az ukrán számokban is:
  • a 2022-es reál GDP addig nem látott -29,1%-os mélységbe zuhant,
  • az infláció újra emelkedett, 20,2%-ra,
  • valamint a GDP arányos bruttó államadósság is 78,4%-ra nőtt.
Nem volt meglepő, hogy a külföldi befektetők, az erőteljes orosz támadások hatására csökkentik majd a tőkeexportjukat Ukrajna felé, így a 2022-es évben mindössze 557 millió USD értékben érkezett FDI az országba.
 
Az oroszok sem úszták meg
 
Az orosz gazdaságban ugyancsak nyomott hagytak a háborúk Ukrajnával, főleg, mivel itt az Európai Unió által foganatosított szankciók egy része is gyengítette a teljesítményt.
Az orosz tőkeexport szintén megérezte a 2014 utáni változásokat, 2015-ben közel az egyharmadára esett vissza a kihelyezett FDI, mint az egy évvel korábbi érték volt.
 
Ennek ellenére egy anomália is kialakult mindebben:
 
a háború és a szankciók ellenére az EU-s országok továbbra is elsődleges célországai maradtak az orosz tőkekihelyezéseknek, sőt nőtt a súlyuk a többi államhoz képest.
 
2022 során jelentős mennyiségű tőke vándorolt ki Oroszországból (lásd ábránkat) és azóta sem sikerült újra a korábbi befektetői kedvet elérni. Átalakult ugyanakkor a tőkekihelyező országok összetétele is: korábban hangsúlyos volt az EU szerepe, amit most egyre inkább Kína és India, valamint más ázsiai országok igyekeznek átvenni. 

Az egész világ megérezte

Sőt, az orosz-ukrán háború kirobbanásának globális következményei voltak. Jócskán a várakozás alatti értékek születtek például a 2023-as év adataiban, mindössze az USA-ban és Ázsiában sikerült a korábbi évhez képest magasabb reál GDP-t kimutatni.

Mind az összeurópai, mind a kelet-európai térségben átalakulás kezdődött az FDI áramlás tekintetében: csak két területen figyelhető meg növekedése az előző évi értékhez képest: az egyik Észak-Európa, a másik pedig Dél-Európa.