Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Akár 50 bázispontos kamatcsökkentés is jöhet jövő héten a Fednél

Elemzések2024. szept. 10.Növekedés.hu

Miután az Európai Központi Bank csütörtökön vélhetően végrehajtja második 25 bázispontos csökkentését, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed igencsak lemarad, hisz még meg sem kezdte a kamatcsökkentési ciklust. Nem kizárt, hogy részben ezért is a nagyobb mértékű vágás mellett döntenek.

Míg korábban aggodalmat keltett az a gondolat, hogy a Fed egy nagy kamatvágással indítsa el a kamatcsökkentési ciklust, most már egyre több elemző véli úgy, hogy ezt nyugodtan meg lehetne lépni, mivel gyakorlatilag minden olyan tényező megszűnt, ami miatt az amerikai jegybank eddig félt megkezdeni a kamatcsökkentést.

Infláció és munkaerőpiac

Az infláció már régóta  kedvezően alakul és közelíti a jegybanki célértéket, és már a maginfláció is egyre inkább elfogadható szintre kerül.

Az eddigi túlfűtött munkaerőpiaccal kapcsolatos félelmek is elpárologtak, miután a bérnyomást kiváltó munkaerőhiány abban az értelemben megszűnt, hogy nem sokkal több betöltetlen állás van már az USA-ban, mint munkanélküli. 

Természetesen az eltérő földrajzi területeken és különböző szakmákban fennállhat a munkarőhiány, máshol a munkanélküliség, de ez leginkább az egyensúlyi helyzet makrogazdasági szinten.

Üzenet a piacnak

Mindez indokolatlanná teszi, hogy az alapkamat 5 százalék fölött legyen, egy 50 bázispontos lépéssel pedig alá kerülne, a 4,75-5,00 százalékos sávba, és egyben jelzést küldene a piacnak, hogy most már komolyan gondolják a kamatcsökkentési ciklust, nem fognak tovább bizonytalankodni.

A CNBC által megkérdezett szakemberek szerint többen is úgy vélik, hogy a nagyobb vágás árnyalná azt a kialakult képet, hogy a monetáris szigorítás túl messzire ment, túl sokáig tartott: a Fed rugalmasan tud reagálni az utóbbi hetekben erősen változó munkaerőpiaci adatokra.

Piaci várakozások

A Fed kétnapos kamatdöntő ülésére szeptember 17-18-án kerül sor, a döntés a második nap, szerdán válik ismertté. Vélhetően komoly viták fognak lezajlani a vágás mértékét illetően, ezért nehéz megbecsülni a várható eredményt. A piac egyelőre 75 százalékos valószínűséggel áraz 25 bázispontos kamatcsökkentést, és 25 százalékos valószínűséggel 50 bázispontos vágást, ami persze még változhat a hátralévő bő egy hétben.

Recessziós félelmek

Vannak olyan vélemények is, melyek szerint a nagyobb vágás felerősítené azokat a félelmeket, hogy recessziós helyzet van kialakulóban, és az 50 bázis pontos vágás ennek jegybanki beismerése, de ezekeket könnyű leszerelni azzal, hogy a munkanélküliség viszonylag alacsony szintje és a historikusan még a tetőn sem magas kamatszint ezt szinte kizárja.
Mindemellett a tőzsdei cégek profitja is viszonylag erős, nem mutatkoznak a visszaesés nyomai.

Lélektani hatások

Az elmúlt egy évben tulajdonképpen egymást váltotta a kétféle félelem, miszerint vagy az infláció marad magasan, vagy a gazdaság kerül recesszióba. Önmagában az, hogy a két szélső esettől való félelem váltogatta egymást, eleve arra utalt, hogy egyiknek sem igazán nagy az esélye, inkább csak a lélektan szerepe erősödött fel.
 
A 2010-es években a piaci szereplők elszoktak a válságjelenségektől, majd a világjárvány és az orosz-ukrán háború okozta energiaválság annyira szokatlanok voltak, hogy még sok szereplő automatikusan azt figyeli, mitől kellene félni, miközben az amerikai makrogazdasági folyamatok világviszonylatban alapvetően egészségesnek tekinthetők.