Az első amerikai elnök, aki elérte a 100 éves kort

Elemzések5 órájaFellegi Tamás

Jimmy Carter, aki 1977 és 1981 között volt az USA elnöke, ma betöltötte 100. életévét. Eddig amerikai elnök még sosem élt ilyen sokáig, miközben az egész népességen belül is gyorsan nő azok száma, akik ezt a rendkívüli kort elérik.

Az idei amerikai elnökválasztási kampányban döntő téma lett az elnökjelöltek életkora: a 81 éves Joe Biden jelenlegi elnök ezért lépett vissza az újabb jelöltségtől, átadva a ma már fiatalnak számító 60 éves Kamala Harrisnek a lehetőséget, miközben a másik jelölt, Donald Trump maga is 78 éves.

Az elnökök is egyre tovbb élnek

Korábban a hivatalban lévő elnökök sosem voltak ilyen magas korúak, mint ahogy nem is éltek visszavonulásuk után olyan sokáig, mint a 20. század második felének elnökei. Most ezt a rekordot dönti meg Jimmy Carter a 100. év betöltésével, miközben az előtte a legmagasabb életkort megért amerikai elnökök is a 21. században haltak meg: az idősebb George Bush 94 évesen, Gerald Ford és Ronald Reagan pedig egyaránt 93 évesen.

Sokatlanul hosszú és aktív elnökség utáni időszak

Ami még különlegesség Carter esetében: közel 44 évet töltött el elnökségének vége óta, és ennek nagy részét igen aktívan töltötte. Házakat épített olyan helyeken, ahol szükség volt erre, ráadásul effektíve részt vett a fizikai munkában is. Békekezdeményezéseket tett Kubában és a Közel-Keleten, túszok elengedéséről tárgyalt, végül meg is kapta 2002-ben a Nobel Békedíjat. 

90 éves korától már romlott egészségi állapota: először agyrákot diagnosztizáltak nála, de ezt sikerült megfelelő kezeléssel legyőzni. 95 éves korában már a leghosszabban élő amerikai elnök lett, majd 2 éve úgy döntött, hogy nem akar kórházi kezeléseket: otthonában ápolják. 

Elnöksége

Carter elnöksége ellentmondásos volt annak idején: egy szelíd, jó természetű embert ismerhetett meg benne a világ, aki összehozta az Izrael és Egyiptom közötti, azóta is tartó békét, amelynek jelentőségét épp most láthatjuk, amikor Izrael terrorszervezetekkel harcol, de a szomszéd államok kormányaival nem keveredik konfliktusba.

Magyar szempontból döntő lépés volt, hogy Carter elnök adta vissza 1978-ban a magyar királyi koronát, amelyet 1945-ben Szálasi vitt osztrák területre, és ott adta át az amerikai erőknek, mikor elkapták.

Ugyanakkor a kor legdöntőbb konfliktusában, a hidegháborúban Carter nem volt sikeres: a Szovjetunió teret nyert elnöksége alatt Afrikában és Afganisztánban, ezért végül Cartert nem is választották meg másodszor. Ronald Reagan követte, aki meghirdette a Szovjetunió elleni kemény fellépést, ami annyira sikeres volt, hogy a szovjet birodalom fel is oszlott bő 10 évvel később.

A hosszú életkorral járó kihívások

A 100. év betöltése egyre gyakoribb az USA-ban, már százezer 100 évnél idősebb polgáruk van, ami az előrejelzések szerint 30 év alatt 400 ezerre fog nőni. Ez persze felveti az időskori ápolás kérdését, melyre az idős amerikaik felének szüksége lesz a jövőben, de az egészségbiztosítás ezt nem fedezi.

A probléma általában is jelentkezik a fejlett országokban: miközben az életkor növekedése örvendetes, az egészségügyi ellátásnak és a társadalombiztosítási rendszereknek komoly kihívást jelent.