Pénteken a brazil legfelsőbb bíróság felfüggesztette az Elon Musk által birtokolt X (korábbi nevén Twitter) közösségi médiát, miután a cég nem tett eleget a korábbi bírósági határozatoknak, melyek a tartalom moderálására, a gyűlöletkeltő bejegyzések eltávolítására vonatkoztak.
A brazil legfelsőbb bíróság a tartalom moderálása mellett előírta, hogy a brazil törvényeknek megfelelően a cég nevezzen ki egy jogi képviselőt az országban. A bíróság döntése szerint pénzbüntetést kap, ha valaki VPN-en keresztül vagy más módzserekkel kerüli meg a tiltást, és fér hozzá az oldalhoz, amíg annak tiltása fennáll.
Teljes felfüggesztés előzetes figyelmeztetés után
A brazil legfelsőbb bíróság által a kormány honlapján kibocsátott közlemény szerint az X azonnali és teljes felfüggesztésre kerül egészen addig, amíg a közösségi média nem teljesíti a bírósági döntéseket, nem fizeti meg a kirótt büntetéseket, és nem nevez ki az országban egy jogi képviselőt.
A döntést megelőzően szerdán 24 órát adtak Elon Musk cégének, hogy nevezze ki a jogi képviselőt, különben felfüggesztéssel kell szembenéznie, majd miután ezt nem történt meg, egy nap ráadással, pénteken került sor a felfüggesztésre.
Elon Musk szembeszegült
Elon Musk cége még csütörtökön jelezte, hogy számít a döntésre, miután nem hajlandó végrehajtani a bírósági döntéseket. A jogi képviselő kinevezését azért írja elő a törvény, hogy a kormány neki jelezhesse, ha politikai álhírterjesztést vagy erőszakra való bátorítást észlel az oldalon.
Általánosan elfogadott moderálási gyakorlat
Ez nem tekinthető a véleménynyilvánítás korlátozásának, mivel az elmúlt 7-8 évben az országok túlnyomó többsége fellép az álhírterjesztés és az uszítás, erőszakra való felbujtás ellen. Az X ráadásul, amióta Elon Musk még Twitterként felvásárolta, sok ilyen problémát okoz: korábban hasonló okok miatt blokkolt számlákat old fel, így a reklámozók kínosnak érezték, hogy problémás tartalmak mellett jelennek meg hirdetéseik, ezért kivonultak, vagy korlátozták a hirdetéseket a
CNBC szerint.
A vállalkozó kikelt magából
Ezzel Elon Musk a cégnek jelentős kárt okoz, de ez eddig nem zavarta: a szólásszabadság jegyében hagyta a mára kialakult általános nemzetközi egyetértés szerint kerülendő tartalmak megjelenését, mint például náci jellegű vagy rasszista bejegyzéseket.
Elon Musk a döntés hallatán kikelt magából és a brazil vezetést szidalmazta, elnyomó rezsimnek nevezve azt. A CNBC pénteken sem az X képviseőjétől, sem az amerikai nagykövetségtől nem kapott azonnali választ az üggyel kapcsolatos kérdéseire.