Elszálltak a német bérek
ElemzésekA magas német bérek még magasabbak lettek, ami ez EKB kamatpolitikájára is hatással lehet.
A német bérek idén nagyobb mértékben nőttek, mint az ezredforduló óta bármikor. A bértárgyalásokon kialakuló összegek 5,6 százalékkal emelkedtek az első félévben a Financial Times szerint, ami jelentős reálbérnövekedés, ugyanakkor ugyanakkor eddig a 2021-2023 közötti magas inflációnak csak a felét sikerült így ledolgozni a bérekben.
Egyelőre nincs inflációs hatás
Úgy tűnik, a német munkaerő, erős szakszervezetekkel megtámogatva, nehezen tűri a reálbércsökkenés hatásait, így nem kizárt, hogy nem egyszeri sesetről van szó, hanem még jövőre, vagy tovább is megmaradhat a fokozott bérnyomás. Ez már az Európai Központi Bankot (EKB) is befolyásolhatja, miközben a piac eddig 90 százalékosra árazta egy szeptemberi 25 bázispontos kamatcsökkentés esélyét, miután júniusban már megtörtént az első kamatvágás, 4-ről 3,75 százalékra.
A nagy béremelés jelentős inflációs hatásától egyelőre nem tart az EKB, mivel stganál a gazdaság, a fogyasztás nem nő jelentősen, és ilyen körülmények között óvatosak a kereskedők és a szolgáltatók az áremelésekkel, de ha ennek mégis jelét észlelik, az a lassabb kamatcsökkentési ciklus felé mozdíthatja a döntéshozókat.
Versenyképesség
A munkanélküliség igen alacsony, vagyis elbocsátásokhoz nem vezetett a béremelkedést, azt a cégeknek ki kell gazdálkodniuk. Az osztrák jegybankelnök ugyanakkor amiatt aggódik, hogy a magas bérek miatt (ami Ausztriában is jellemző) csökkeni fog a versenyképesség, ezért ő volt az, aki már az előző kamatcsökkentést sem támogatta.
Lagarde optimista
A béremelési hullámnak ráadásul nincs még vége az idei évre: a legrősebb német szakszervezet, az IG Metall 7 százalékos emelést akar elérni közel 4 millió dolgozó számára szeptemberben. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke úgy véli, hogy egyelőre nem fenyegetnek az emelések az ár-bér spirál beindulásával, és véleménye szerint jövőre már kisebb lesz abérnyomás, majd fokozatosan megszűnik, ahogy sikerül elérni az infláció előrtti reálbért.
Az persze kérdéses, hogy a profitmarzsokat mennyire viseli meg a béremelés, és ennek függvényében hogyan fog teljesíteni a német gazdaság egésze.