Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Javultak a hazai vállalati digitalizációs mutatók az Unió felmérése alapján

Elemzések2024. aug. 13.Növekedés.hu

Évek óta probléma volt, hogy a magyar digitális gazdaság teljesítménye elmaradt a fejlettebb országokétól. Az Európai Bizottság (DESI 2024 - Eurostat) által közzétett legutóbbi vállalati digitalizációs mutatók alapján viszont kijelenthetjük, hogy a trend megfordult és a területen jelentős javulás tapasztalható.

A hazai KKV szektorban a döntéshozók elkezdték felismerni a digitalizáció előnyeit, és a vállalkozások kompetenciája folyamatosan javul, köszönhetően a célzott kormányzati digitalizációs programoknak is.

Az intézkedések közül kiemelendő a 2016-ban, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által indított, 2023-ig több mint 25 000 hazai KKV digitalizációjában közvetlenül segítő Modern Vállalkozások Programja (MVP), amely személyes és helyszíni digitalizációs támogatást, tanácsadást nyújtott a vállalkozásoknak.Az MVP emellett az általános, nemzetgazdasági szintű szemléletformálásban is részt vett.

Az MKIK Modern Vállalkozások Programjának országos tanácsadói hálózata

A program tanácsadói a helyszíni auditok után, több mint 16 000 testreszabott fejlesztési javaslatot adtak át a cégeknek. Emellett rekordszámú, több mint 500 (!) rendezvényen és konferencián mutatták be a legjobb digitális jó gyakorlatokat és fejlesztési lehetőségeket, technológiákat

ismertette a részleteket Kott Ferenc az MKIK Digitalizációs Kollégiumának elnöke.

Az uniós pályázati rendszerben is akkreditált szállítói és minősített termékkatalógus jött létre, a digitális üzleti megoldások egyfajta virtuális piactereként. A katalógusban jelenleg több mint 1200 szállító, és 3 ezer feletti terméke található. 

Ennek eredményeképpen több olyan kulcs vállalati IKT megoldás használatában sikerült 2019 óta előrelépni (a 10 fő feletti cégeknél), amelyek kiemelten fontosak egy vállalkozás működésében. 

Ilyenek az adatalapú működés, az integrált vállalatirányítási rendszerek (ERP), az ügyfélkapcsolat-kezelési megoldások (CRM), az e-kereskedelem, a felhőszolgáltatások, illetve az online kereskedelem.

Magyarország az ERP használatában 9, a CRM területén 10 helyet lépett előre négy év alatt. Az online kereskedelem és a felhőszolgáltatások területén szintén 10 helyet javított.

 

 A felhőszolgáltatások használatában is meredek a fejlődés

Az e-kereskedelem területén már jelentősen az uniós átlag felett van Magyarország

 

 Az online értékesítés is az uniós átlag fölé került

Az adatelemzés és adatalapú működés terén Magyarország az első helyen van

 

A Modern Vállalkozások Programja kifejezetten nagy hangsúlyt fektetett az adatelemzés és az adatalapú működés területére mivel minden vállalat, és termelés irányítási rendszer alapjai a jól gyűjtött és strukturált adatbázis.

A Modern Vállalkozások Programja kiemelt üzenetként fogalmazta meg az adatlapú döntés beépítését a vállalkozások életébe.

Természetesen vannak még olyan területek is, amely további fejlesztést igényelnek.  

A legalacsonyabb digitális intenzitással rendelkező cégeket még fejleszteni szükséges

 

 A legalacsonyabb digitális intenzitású vállalkozások esetében is javulás érzékelhető

A mesterséges intelligencia technológiákat alkalmazó vagy felhőalapú számítástechnikai szolgáltatásokat vagy adatelemzést végző vállalkozások tekintetében is az élmezőnyben végzett Magyarország

A Modern Vállalkozások Programja mellett a kapcsolódó GINOP és GINOP Plusz pályázatok forrásai, illetve koronavírusnak köszönhető digitális transzformációs kényszer is segítette a szektor fejlődését.

A kötelező elektronikus számlázás lépéskényszere is a digitális eszközök és megoldások használatának irányába terelte a vállalkozásokat.

A jó hír, hogy a tendencia folytatódhat, hiszen a digitális fejlődéshez a cégeknek továbbra is elérhető lesz kormányzati és kamarai segítség. Idén megújult formában folytatódik a DIMOP Plusz támogatásával a Modern Vállalkozások Programja 2.0.

A vállalati digitális transzformáció felgyorsítása érdekében új projektek indulnak (DIMOP PLUSZ 1.2.1, pályázatok és pénzügyi eszköz programok).

Kiemelten szükséges foglalkozni a közösségi médiumok, platformok üzleti célú felhasználásával is, mert paradox módon, a magánemberként nagyon aktív cégvezetők sem használják még ki a közösségi médiában rejlő potenciált

- emelte ki  Kott Ferenc az MKIK Digitalizációs Kollégiumának elnöke.

Közösségi média üzleti célú használata – ezen a területen is szükséges a fejlődés

Az EU Bizottság digitális gazdaság és társadalom indexe (DESI - Digital Economy and Society Index) egy olyan összetett index és indikátor rendszer, amely bemutatja az európai országok digitális fejlettségét, és követi az uniós tagállamok fejlődését.

A DESI a legtöbbet hivatkozott és széleskörűen elfogadott digitalizációs index, amelynek neve 2023-tól a Digital Decade Policy (Digitális Évtized Program).

Az indikátorokat és az ország helyezéseket itt tudják megtekinteni. DESI visualisation toolkit

Az adatok forrása: MKIK, Európai Bizottság - DESI 2024