Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Ezen a héten megtudjuk, mennyivel nőttek a hazai bérek

Elemzések2021. jún. 27.MKB Elemzési Központ

Kedden közli a májusi munkaerőpiaci adatokat a KSH

A munkaerőpiaci szakértők helyzetértékelése alapján gyorsan fordulhatnak meg a koronavírus-járvány alatt tapasztalt kedvezőtlen folyamatok, sőt egyes szektorokban munkaerőhiányra is fel kell készülni. Ilyen a válság által leginkább sújtott turizmus, vendéglátás, kiskereskedelmi üzletek és azok az ágazatok, ahol a válság előtt is feszes volt a munkaerőpiac, mint a feldolgozóipar.

A KSH tájékoztatása szerint 2021 áprilisában a munkanélküliek 211 ezer fős létszáma 17 ezer fővel emelkedett a járvány harmadik hulláma miatt hozott korlátozó intézkedések következében az egy hónappal korábbihoz képest, míg az előző év azonos időszakinál 24 ezer fővel volt magasabb az érték.

A munkanélküliségi ráta 4,4% volt, mely 0,5 százalékponttal volt magasabb az egy évvel korábbinál, a márciusinál pedig 0,4 százalékponttal. Továbbá 2021. áprilisban a foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezer fővel több volt, márciushoz képest viszont 57 ezer fővel csökkent.
Június 29-én, kedden ismerhetjük meg a májusra vonatkozó foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatokat, melyekben már tükröződhetnek a gazdasági nyitás hatásai.

Idén a nemzetgazdasági szintű foglalkoztatás 0,6%-os növekedésére számít a Danube Capital éves szinten a 2020-as csökkenés után. A munkanélküliségi ráta 2021-ben átlagosan 4,2%-on alakulhat, ezt követően 2022-ben 3,9%-ra csökkenhet. 2021 első félévében a munkaerőpiacon kedvezőtlenebb kondíciókkal számolunk, az átoltottság terjedésével és a gazdaság fokozatos újranyitásával az év második felében érvényesülhetnek a kedvező tendenciák. A Danube Capital július elején publikálja legfrissebb előrejelzéseit.

Szerdán friss kereseti adatokat ismerhetünk meg

Június 30-án, szerdán publikálja a KSH a 2021. áprilisra vonatkozó kereseti adatokat. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 2021 márciusában 435.200 forint volt, ami 8,7%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

A kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 289 400 forint volt, a bruttó bérekkel megegyező mértékben, 8,7%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A bruttó keresetek a vállalkozások körében 8,0%-kal, míg a költségvetésben, az egyes előmeneteli rendszerek ütemezett béremeléseivel összefüggésben, ezt jelentősen meghaladóan – 11,0%-kal – nőttek.

A Danube Capital előrejelzése szerint a korábbi években megfigyelhető magas, két számjegyű bérdinamika az előrejelzési horizonton egy számjegyűvé válhat, 2021-ben a nemzetgazdasági szintű átlagbér 7,1%-os emelkedésére számítunk. A bérdinamika csökkenő tendenciát követhet, 2022-ben 7,0%-os átlagos béremelkedést várunk idehaza. A Danube Capital július elején publikálja legfrissebb előrejelzéseit.