Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Kik nyerhetik meg az EP-választásokat? Meglepetés jöhet!

Elemzések2024. jún. 6.Növekedés.hu

Az Európai Néppárt szerezheti a legtöbb mandátumot az európai parlamenti választáson, ám a voksolás valódi győztese a radikális jobboldali frakció, az Európai Konzervatívok és Reformerek lehet - írja elemzésében Kalas Vivien, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatója.

A közvéleménykutatások adatai alapján a választás nyertese 2019 után ismét az Európai Néppárt frakciója lesz, amely képviselőcsoport így minden valószínűség szerint újra európai bizottsági elnököt adhat a következő öt esztendőre.
 
Hasonlóképpen örülhet majd az Európai Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége képviselőcsoportja, mert, bár nem nekik lesz a legtöbb mandátumuk, de az elmúlt években sikerült megőrizniük olyan mértékben a támogatottságukat, hogy a voksolást követően a második helyre számíthatnak - írja elemzésében Kalas Vivien, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet kutatója.

A számokon túl tekintve, az idei európai parlamenti választás legnagyobb győzteseinek mégis a radikális jobboldali frakciók, az Európai Konzervatívok és Reformerek (EKR), valamint az Identitás és Demokrácia (ID) ígérkeznek.

Egyrészről a támogatottságbéli csekély eltérés miatt könnyen elképzelhető, hogy június kilencedike után az Európai Parlament harmadik legnagyobb képviselőcsoportja nem a liberálisoké, hanem a radikális jobboldalé lesz.

A másik okot, ami miatt ezen két frakció az EP-választások legfőbb nyertesének tekinthető, a birtokolt mandátumaik számának változásának mértéke jelenti.

A legfrissebb előrejelzések szerint az Európai Konzervatívok és Reformerek több, mint tíz százalékkal több képviselőre számíthatnak a következő ciklusban, az Identitás és Demokrácia pedig még ennél is nagyobb arányban, több, mint tizenöt százalékkal növelheti tagjainak létszámát. Az ID még úgy is képes erre a teljesítményre, hogy május végén kizárta a soraiból a német Alternatíva Németországért nevű politikai szervezetet, és ezáltal „lemondott” több, mint 10 mandátumról - írja az NKE kutatója.