Kopint-Tárki: 3,5 százalékos növekedés várható Magyarországon idén
ElemzésekVilággazdaság
A világgazdasági helyzet ez év harmadik negyedévében összességében kedvezőbben alakult, mint ahogy várta a Kopint-Tárki - mondta Nagy Katalin a Kopint Konjuntúrakutatási Alapítvány ügyvezető igazgatója előrejelzésüket bemutató sajtótájékoztatón. A járványügyi adatok javulása, a leállások megszüntetése mind hozzájárult ahhoz, hogy a globális kereskedelmi folyamatok normalizálódjanak. A második hullám mindezeket a folyamatokat megakasztotta: ugyan összességében arra számít a Kopint-Tárki, hogy általában csak a részleges leállás eszközéhez folyamodnak az országok és a korábbi tapasztalatok következtében már sokkal jobban tudják kezelni a helyzetet
Az eddigi előrejelzések szerint az idén 4% körüli globális visszaesés várható, jövőre – attól függően, hogy a téli hónapokat mennyire határozza meg a COVID miatti gazdasági leállás – nagyjából 4% körüli növekedés következhet be, de itt a lefelé mutató kockázatok jelentősek.
A világkereskedelem vonatkozásában az őszi kereskedelmi adatok egyértelműen arra utalnak, hogy a főbb számok tekintetében a folyamatok helyre álltak, e mögött azonban komoly szerkezetátalakulás bújik meg.
A kereskedelem élénkülése elsősorban az egészségügyi termékek exportjának köszönhető, bár más termékcsoportokban is voltak növekedések, a dinamika azonban jóval szerényebb.
Összességében idén 10%-os csökkenést, jövőre 8%-os növekedést vár a Kopint a termékek és szolgáltatások világkereskedelmében.
A járvány első hulláma után a nyersanyagok piacán a helyzet normalizálódott, és az árak egyes termékcsoportokban már a tavaly őszi szintet is meghaladták. November eleje óta a Brent nyersolajár emelkedő trendet mutat, jelenleg 48-50 dollár/hordó körül mozog, megközelítve a márciusi szintet.
Az idei év átlagában 42 dollár/hordós átlagos árra számít a Kipint, ami jövőre – az élénkülés erejétől függően – 50 dollár körülire kúszhat fel - mondta Nagy Katalin.
Az Európai Unió külső környezetében a járvány következtében általában mindenütt jelentős növekedési veszteségek tapasztalhatók.
Az amerikai GDP a legfrissebb előrejelzések szerint „csak” 3-4% között esik vissza az idén, ami az ősszel várt mértéknél kedvezőbb. Japánban idén a gazdasági teljesítmény 5,3%-kal esik vissza, ami elsősorban az áru- és szolgáltatásexport 15% körüli visszaesésének tudható be.
Kína az egyetlen számottevő gazdasági potenciállal rendelkező ország, ahol 2020-ban is a GDP várhatóan növekedni fog (1,8%), míg 2021-ben már akár 8,0 %-os GDP bővülés is bekövetkezhet - mondta Nagy Katalin.
Euró övezet
Az euró övezet országaiban ez év harmadik negyedévében a GDP átlagosan 12,6%- kal bővült az előző negyedévhez képest, szintjét tekintve azonban még mindig 4,4%- kal alacsonyabb, mint egy évvel korábban.
Összességében az idén a GDP 8,5%-os visszaesése várható az EU-19 országban, és -7,9%-os GDP zsugorodás az EU-27 egészében.
A 2021-re előrejelzett visszapattanás szerényebb lesz a korábban vártnál: 4,6% az euró övezet és 4,5% az EU-27 esetében. A bizonytalanság és a lefelé mutató kockázatok továbbra is jelentősek: a pandémia vége nem látható, nem tudni, hogy a bevetendő oltások milyen hatékonyságúak lesznek, és a gazdasági élet normalizálódása milyen feltételek között valósul meg.
Kelet-Európa
Kelet-Európában a növekedés a harmadik negyedévében kedvezően alakult, ami elsősorban a kisebb, eurót használó tagállamoknak köszönhető. A második hullámnak a negyedik negyedévre való kitolódásával az idei évben már nem vár jelentős javulást a GDP mutatókban a Kopint, ezért
2020-ban a csökken -4,7%-ra jelezi előre a régióban a Kopint. Jövőre 4,1%-os gyorsulás várható.
Magyar gazdaság
A Kopint-Tárki 2020 december közepén változatlanul hagyta azt a szeptember végi előrejelzését, amely a magyar gazdaság 5,8%-os zsugorodását jelezte előre 2020-ra.
Ezzel mindössze 0,3 százalékponttal módosította az április elején, a COVID-19 járvány és a válság kitörésének időpontjában készített prognózisát mondta Palócz Éva a Kopint-Tárki vezérigazgatója.
A magyar gazdaság második negyedéves zuhanása (-13,6%) majdnem teljes mértékben megfelelt a Kopint-Tárki áprilisi előrejelzésnek, a harmadik negyedév (-4,6%) azonban a vártnál kissé jobb eredményt hozott, a pandémia átmeneti visszahúzódása miatt.
2020 első háromnegyed évében összességében 5,5%-os GDP-csökkenést mért a KSH.
A járvány kiújulása miatt az utolsó negyedév ennél mindenképpen rosszabb eredményt fog hozni, a Kopint-Tárki előrejelzése szerint 6,6%-os zsugorodást. A drámai egészségügyi adatok ellenére azonban a gazdaság tavaszi teljes lebénulása láthatólag nem ismétlődik meg
Az év utolsó negyedévében az ismételt romlás tehát csak részben fordítja visszájára az azt megelőző javulást, miután az ipar – az októberi adatok alapján – a továbbra is kedvező exportra alapozva még tovább tudta javítani teljesítményét.
Drámai visszaesés várható azonban a turizmus-vendéglátás területén, és várhatóan az építőipar sem fog magához térni a folyamatos gyengélkedésből.
A szolgáltatások terén differenciált a kép: az informatikai és a pénzügyi szolgáltatások esetében folytatódhat a harmadik negyedévben megfigyelt növekedés, a kereskedelemben azonban a növekedés elakadhat a negyedik negyedévben. A többi szolgáltatás teljesítménye várhatóan továbbra is zsugorodik.
A romlás várhatóan a fogyasztás újra súlyosbodó csökkenésében fog lecsapódni.
Ez már látszik az októberi kiskereskedelmi adatokban, de a járvány nyomán ismételten bevezetett korlátozásoknak főként a lakossági szolgáltatások bizonyos területein lesznek fájdalmas következményei. A visszaesést enyhíti a nettó export továbbra is kedvező alakulása. A Kopint-Tárki előrejelzése szerint az utolsó negyedévben az áruk és szolgáltatások importjának csökkenése minimálisan már meghaladhatja az exportét. A beruházások visszaesése azonban folytatódik az utolsó negyedévben.
A foglalkoztatás helyzete ismét romolhat az utolsó negyedévben, ez azonban nem éri el a tavaszi elbocsátási hullám mértékét.
Az infláció az elmúlt hónapokban mérséklődött kissé, és egész évre 3,3%-os fogyasztói árindexet vár a Kopint-Tárki.
Az államháztartás 8,9%-ra előrejelzett GDP-arányos hiányát csak részben magyaráz za az adóbevételek csökkenése (a válság és az adókedvezmények miatt) és a pótlólagos járványügyi kiadások. A kormány ugyanis sok esetben olyan célokra használja fel a megnövekedett fiskális mozgásteret (az államadósság-szabály felfüggesztését), amelyek hatása a járványkezelés szempontjából minimum megkérdőjelezhető, miközben nagyon kevés olyan intézkedést hozott, amely a gazdasági korlátozások által sújtott szakmák és társadalmi csoportok megsegítését szolgálná - vélte Palócz Éva.
A Kopint-Tárki a 2021-re vonatkozó gazdasági előrejelzését sem módosította, továbbra is 3,5%-os növekedést vár.
Ezt részben a bázishatás magyarázza, részben az a feltételezés, hogy a jövő év második felét már nem (vagy alig) sújtja a járvány. A konszolidáció azonban lassú és részleges lesz, különösen, ami a turizmust illeti.