Küszöbön a kereskedelmi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között
ElemzésekMájus elsején hatályba lép az Európai Unió és Új-Zéland kereskedelmi kapcsolatát szabályozó kétoldalú egyezmény – olvasható a reuters.com oldalán.
Új-Zéland 2024. március 25-én jelezte az Európai Unió felé, hogy ratifikálták a megállapodást – közölte Todd McClay Új-Zéland kereskedelmi és mezőgazdasági minisztere az egyik vezető közösségi oldalon.
Wellington és Brüsszel 2023 júliusában írta alá a kereskedelmi megállapodást, az Európai Parlament pedig novemberben ratifikálta a megállapodás rá eső részét. Új-Zéland arra számít, hogy a megállapodás előnyös lesz a marha-és bárányhús, a vaj- és a sajtipar számára, valamint, hogy megszűnnek a vámok más exporttermékek, például a kivi és az alma esetében.
Az Európai Unió számára azért is kedvező a megállapodás, mert a vámok eltörlésére kerül sor többek között a ruházati cikkek, vegyi anyagok, gyógyszerek, gépjárművek, valamint a bor és az édességek tekintetében.
A kormányzati adatok szerint az Európai Unió Új-Zéland negyedik legnagyobb kereskedelmi partnere, 2022-ben 20,2 milliárd új-zélandi dollár (12,10 milliárd dollár, azaz megközelítőleg 4,5 ezer milliárd forint) értékű kétirányú áru- és szolgáltatáskereskedelemmel.
A témához kapcsolódóan a wellingtoni magyar nagykövetség oldalán található közleményben olvashatjuk, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter- is a két fél együttműködésének megerősítését szorgalmazta az Európai Tanács tavaly június 13-14-i párbeszédén, amelyen az Indo-csendes-óceáni térség került fókuszba.
„Exportunk 2022-ben 25 százalékkal nőtt, és az Indo-csendes-óceáni térséggel folytatott kereskedelmünk meghaladta a rekordot jelentő 13,5 milliárd amerikai dollárt”
– mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a délkelet-ázsiai térség az elmúlt években jelentős befektető volt Magyarországon.