MET: gázra még jó ideig szükség lesz
ElemzésekKarbonsemleges világról álmodozik Európa, ahol egyre gyorsuló tempóra vált az energiaátmenet. Használjunk minél kevesebb fosszilis energiát, és növeljük minél gyorsabban a megújuló energiaforrások arányát – e két fő célkitűzés mellett azonban a növekvő globális energiaigényt is ki kell szolgálni. A MET szerint gázra még jó ideig szükség lesz.
Ma a világ energiafogyasztásának 83-84 százaléka fosszilis. Világos, hogy ezt el kell kezdeni csökkenteni, de közben a Föld lakossága – és így az energiaigénye is – folyamatosan növekszik. Fosszilis energiaforrásra tehát még jó ideig szükség lesz, és bármilyen szabályozói döntés is születik, egyik napról a másikra egyetlen ország sem tud átállni.
A MET Csoport közel harminc európai ország gázpiacán kereskedik, és közben a megújuló áramtermelésben is egyre aktívabb szerepet játszik. Európa nagy energiavállalatainak ma az a dolguk, hogy kitalálják, hogyan lehet az zöld átmenetet még gyorsabbá és közben hosszú távon fenntarthatóvá tenni, többek között a földgáz segítségével.
Kevesebb gáz fogy Európában
Lehőcz Balázs Gábor, a MET Asset Management Holding vezérigazgatója szerint mindenki tudja, hogy a zöld átmenet hatására átalakul az európai energiamix, de ma még nehéz megjósolni, pontosan hogyan fest majd évtizedek múlva.
Lehőcz Balázs Gábor (Fotó: MET)
Nem hisszük, hogy az európai gázpiac növekedni fog, a fogyasztás inkább folyamatosan csökken. Áramot száz év múlva is használunk majd, de földgázt egyáltalán nem biztos: ezért is kapta a gáz a transition fuel, vagyis átmeneti energiaforrás elnevezést”
– mondja a MET Csoport svájci központú energiavállalat szakértője.
Nem véletlen, hogy az Európai Unió egy 2022-es jogszabályban zöld címkével látta el a földgázt és az atomenergiát is, fenntartható befektetésnek minősítve a nukleáris és a földgázprojekteket. Merthogy a karbonsemleges világba vezető úton még sokáig szükség lesz gázra.
Nem mindig süt a nap, és nem mindig fúj a szél, vagyis a megújuló energiaforrások időjárásfüggők. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az áramfogyasztás sem egyenletes (reggel és este például a lakosság villamosenergia-fogyasztása megugrik), márpedig az áramtermelésnek pontosan igazodnia kell a pillanatnyi fogyasztáshoz.
Annak érdekében, hogy megőrizzük a villamosenergia-hálózatok kényes egyensúlyát, kiegyensúlyozó energiára van szükség: ennek a forrása ma elsősorban a földgáz
– magyarázza Lehőcz Balázs Gábor.
Zöld és rugalmas eszközöket üzemeltet a MET
Mindezek fényében érthető, hogy a földgázt az EU zöld energiaforrássá minősítette. A folyamatosan növekvő energiaigény kiegyensúlyozásához rugalmasan szabályozható, gyorsan ki- és bekapcsolható erőművekre van szükség: a gáztüzelésű erőművek éppen ilyenek.
Magyarországon a legnagyobb közülük a MET Csoport többségi tulajdonában lévő Dunamenti Erőmű.
Dunamenti Erőmű (Fotó: MET)
A MET Csoport komoly tapasztalatot szerzett a zöld (megújuló) és a rugalmassági (kiegyensúlyozást segítő) eszközök működtetésében, illetve a földgáz- és áramkereskedelemben, az energiaátmenetet tehát több oldalról is támogatja.
A gázipart idővel teljesen háttérbe lehet szorítani, de nem mindegy, hogy ez milyen veszteségekkel történik majd. A MET ebben a nagy szakértelmet igénylő átmeneti időszakban egyszerre igyekszik aktív szerepet játszani a nap- és szélerőművek telepítésében, illetve az egyensúlyozási rendszerek (gázerőművek, gáztárolók) működtetésében. Hatékonyabban tudunk földgázzal működő eszközöket üzemeltetni, mint az iparág legtöbb szereplője: ezzel tudunk a megújuló energiatermelésen túl is hozzájárulni az energiaátmenethez”
teszi hozzá a MET Asset Management Holding vezérigazgatója.
A MET 2021-ben összesen 55 milliárd köbméter földgázzal kereskedett. Ha érzékeltetni akarjuk, mekkora mennyiségről van szó, elég annyit mondanunk, hogy Európa teljes éves gázfogyasztása körülbelül 450 milliárd köbméter.