Miért nem takarítunk meg többet, miközben tudjuk, hogy szükségünk van tartalékra?
ElemzésekGeorge Akerlof közgazdasági Nobel-emlékdíjas kutató szerint a neoklasszikus makroökonómia egyik legnagyobb kihívása, hogy nem magyarázza meg a túl alacsony megtakarítási rátákat és nem ad konstruktív javaslatot a megoldásra. Másfél évtizeddel később, tavaly kapta meg a közgazdasági Nobel-emlékdíjat Richard Thaler többek között ennek a kérdésnek a kutatásáért. Thaler a viselkedési közgazdaságtan (behavioral economics) felől közelítette meg az alacsony megtakarítási rátának a lehetséges okait és annak lehetséges megoldásait. A viselkedési közgazdaságtan az emberi viselkedést szeretné jobban megérteni, és az ebből nyert ismeretek alapján modellezni a közgazdasági kérdéseket.
Felmérések szerint a magyar lakosság mindösszesen 13-20 százaléka tudna fedezni egy váratlan kiadást. Ez azt jelenti, hogy 5 emberből legalább 4-nek gondot okoz a megélhetés, ha elveszíti az állását vagy egy nagyobb káresemény éri. Ilyenkor jellemzően csak nagyon drága megoldás marad, mint a kölcsönök, hitel vagy az alapvető ellátásokról való lemondás. Ez az arány nem sokkal jobb más országokban sem. Ráadásul az emberek többsége tervezi, hogy növeli megtakarításait, de ezt mégsem valósítja végül meg.
Thaler úgy gondolja, hogy ez a probléma leginkább a megfelelő önkontroll hiányából fakad. A pszichológia már régóta vizsgálja és ismeri ezt a jelenséget, de a közgazdaságtan csak nem olyan régen kezdte el beépíteni ezt a modellekbe.
A jelenség lényege, hogy az emberek aránytalanul sokra értékelnek mindent, amit azonnal megkaphatnak szemben azzal, ha várni kell rá. Ezt sokszor a hiperbolikus diszkontálással írják le. A következő egyszerű példa jól szemlélteti a probléma jellegét.
„Képzelje el, hogy két lehetőség közül tud dönteni. Az egyik esetben hamarabb jut pénzhez, viszont egy kisebb összeget kap csak cserébe, míg a második esetben nagyobb összeget kap, de csak később jutna hozzá.
Első döntés: Melyiket választaná az alábbi két lehetőség közül?
- A) 8 ezer forint ma
- B) 10 ezer forint egy hét múlva
- C) 8 ezer forint 52 hét múlva
- D) 10 ezer forint 53 hét múlva