Négy meglepő tény a Vatikáni Bankról
ElemzésekAz egyik legtitkosabb pénzintézetnek mintegy 15 ezer ügyfele van. Régen rengeteg botrány pattant ki körülöttük, újabban viszont törekednek az átláthatóságra.
Ez az egyik legtitkosabb bank a világon
Egy viszonylag fiatal intézményről van szó, hisz csak 1942-ben alapították meg. A hivatalos nevük: a Vallási Művek Intézete.
Az intézmény teljesen leválik a vatikáni állami adminisztrációról. A vezetője a bíborosoknak és a pápának jelent.
Hogy pontosan mit az sokáig hétpecsétes titok volt.
A bank megreformálása csak az utóbbi 11 évben indult el. Ebben a folyamatban egy fontos lépés volt, amikor 2010-ben létrejött a Vatikáni Pénzügyi Információs Felügyelet, amely a bank működését ellenőrzi.
Jellemző, hogy az első nyilvános éves beszámolót az intézmény 2013-ban tette közzé.
A pénzintézet története dúskál a botrányokban
A bank háza táján több zűrős ügy is előkerült az utóbbi 40 évben. A Banco Ambrosiano, amelynél a Vatikáni Bank a fő tulajdonos volt, 1982-ben például teljesen csődbe ment miután kiderült, hogy van egy 1,3 milliárd dolláros hiányuk, amellyel nem tudnak elszámolni.
A Banco Ambrosiano vezetője, Roberto Calvi, aki sejthetően a maffiával is kapcsolatban állt, nem sokkal a botrány után meghalt.
A londoni Blackfriars hídnál találták meg felakasztva. Sejthetően gyilkosság áldozata lett.
Azóta több botrány is volt a Vatikáni Bank körül. Az egyik legutóbbi 2012-ben pattant ki. Mivel pénzmosás gyanújába keveredett a Vatikáni Bank elnöke Ettore Gotti Tedeschi akkor le is mondott.
Az elődjét Angelo Caloiát idén ítélte el kilenc év börtönre a vatikáni bíróság sikkasztás és pénzmosás büntette miatt.
Az utóbbi években XVI. Benedek és Ferenc pápának hála beindult a bank megreformálása. Az egyik elsőszámú cél a nagyobb átláthatóság biztosítása lett.
Itt nem nyithat akárki számlát
Több feltétele is van annak, hogy valaki a Vallási Művek Intézeténél számlát nyithasson. A legfontosabb, hogy az illetőnek vagy vatikáni lakosnak vagy helyi állampolgárnak kell lennie. Emellett „ügyfélként” a katolikus egyházi intézmények jöhetnek szóba.
A 2010 körül úgy 18 ezer ügyfelük volt. Ez a szám az évtized elején leesett 15 ezerre. Most már viszont évek óta stagnál.
Ha befektetésekről van szó, biztosra mennek
A Vatikáni Bank mintegy 5 milliárd dolláros betéti állományt kezel. Jellemzően, amikor cégekbe fektetnek igyekeznek komoly múltú, megbízható társaságokba tenni a pénzt.
Egész az elmúlt évekig jellemzően a pénzt Olaszországban forgatták meg. Mostanában azonban egyre inkább nyitottak a nemzetközi lehetőségek felé.
A tavalyi mérlegük alapján 36,4 millió euró nettó haszont könyveltek el.
A nyereség 75 százaléka a pápához és egyéb intézményekhez került, a maradék részből az alaptőkét növelték.