Párizsi olimpia: akár 11,1 milliárd eurós bevétel, több millió látogató, 2034-ig tartó hatások
ElemzésekA párizsi olimpia lesz a pénzügyi fenntarthatóság jegyében szervezett ötkarikás játékok vizsgája. Korábban még nem rendeztek olyan olimpiát, amelynek ez lett volna az egyik legfontosabb szervezési elve - írja az Oeconomus Intézet.
Az elemzők szerint a 2024-es olimpia mindenképpen megtérülő, és hosszú távú pozitív hatásokkal rendelkező esemény lesz. A kérdés az, hogy a Párizs környéki régió számára a gazdaságösztönző impulzus 6,7 vagy 11,1 milliárd euróhoz lesz közelebb - írja a cikk.
A becslések szerint a párizsi olimpia alkalmával a közkiadások minden egyes eurója legalább három euró gazdasági hatással jár.
Párizs adhat otthont évtizedek óta a legolcsóbb nyári játékoknak. A gazdaság ösztönző hatások közé tartozik, hogy 2,3-3,1 millió látogató érkezhet Párizsba, közülük minden harmadik külföldi vendég lehet. A helyi gazdaság számára kiemelten fontos, hogy a beszállítók mintegy 78%-a kis- és középvállalkozás.
A szervezésben résztvevő szolgáltatók 90%-a is francia. A munkaerőpiaci hatások sem elhanyagolhatók, ugyanis 181 ezer főnek biztosít munkát az esemény. Az újonnan épülő olimpiai falut a későbbiek során környezettudatos és funkcionális városrésszé alakítják át.
Érdemes látni, hogy az új, pénzügyi fenntarthatóságra vonatkozó szempont jelentősen megnövelte a jövőbeli olimpiák rendezésére pályázó városok számát.
A 2036-os olimpiára eddig hivatalosan 4 pályázat érkezett be, amelyeken felül további 10 város, közöttük Budapest is érdeklődik a szervezési jog elnyerése iránt. Utóbbi jelentkezés háttere lehet, hogy a magyarországi megasportesemények jól vizsgáztak a pénzügyi fenntarthatósági elvek figyelembevétele, és az épített örökség hosszútávú kihasználtsága terén.
A teljes elemzés itt olvasható