Trump felvetése komoly hullámokat vet az arab világban - A térség jövője most a tét
ElemzésekEgyiptom február 27-ére rendkívüli arab csúcstalálkozót hívott össze Kairóban, hogy megvitassák a palesztin kérdés legújabb és legkritikusabb fejleményeit. A találkozó összehívásának hátterében Donald Trump azon javaslata áll, amely a palesztin lakosság szomszédos országokba történő áttelepítését szorgalmazza.
Trump február 4-én bejelentette, hogy az Egyesült Államok „átvenné” Gázát, az ott élő palesztin lakosságot pedig elsősorban Egyiptomba és Jordániába telepítené, majd a területet egy nagyszabású újjáépítési terv keretében a „Közel-Kelet Riviérájává” alakítaná. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök javaslata szerint pedig a Gázai övezetben élők Szaúd-Arábiában hozhatnának létre saját államot. E nyilatkozatok nemzetközi felháborodást váltottak ki, és az arab államok mellett számos nyugati ország, köztük Kanada, Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság is elítélte azokat.
Az arab országok felháborodtak
Mahmúd Abbász palesztin elnök kijelentette, hogy a palesztinok nem hagyják el hazájukat, és nem fogadják el, hogy más országokba telepítsék őket. Emellett Abd el-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök és II. Abdulláh jordániai király közös nyilatkozatban fejezték ki aggodalmukat, miszerint a palesztinok áttelepítése destabilizálná a régiót, és súlyos humanitárius válsághoz vezetne. Továbbá Szaúd-Arábia vezetése hangsúlyozta, hogy a palesztinoknak joguk van saját földjükön élni. A szaúdi külügyminisztérium szerint az ilyen javaslatok a békefolyamat akadályozása mellett csak tovább szítják a feszültséget a régióban.
Fontos csúcstalálkozó lesz Kairóban
Az Arab Liga tagállamai közötti egyeztetések eredményeként egy rendkívüli csúcstalálkozó összehívásáról született döntés. Ennek elsődleges célja, hogy közös álláspontot alakítsanak ki a palesztin kérdésben, és elejét vegyék a Trump és Netanjahu által javasolt tervek megvalósulásának. Az előzetes információk szerint a csúcstalálkozón várhatóan szó lesz a palesztin területek újjáépítéséről, a humanitárius segítségnyújtásról, de a békefolyamat újraindításának lehetősége is központi szerepet kap.
Eközben Egyiptom saját tervet dolgoz ki a Gázai övezet újjáépítésére, amelynek célja, hogy alternatívát kínáljon Trump javaslatával szemben. Az egyiptomi kormány biztonságos övezetek létrehozását szorgalmazza a szétrombolt Gázán belül, ahol a lakosság ideiglenes elhelyezést kapna, és addig tartózkodnának ott, amíg elvégeznék a terület infrastruktúrájának helyreállítását.Az összefogást jól demonstrálja, hogy a terv kidolgozásában az európai diplomaták mellett olyan arab államok is részt vesznek, mint Szaúd-Arábia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek, továbbá egy nemzetközi konferencia összehívását is tervezik a finanszírozás biztosítása érdekében.
A február 27-i kairói csúcstalálkozó alapvető fontosságú a palesztin kérdés jövője szempontjából. Az eddigiektől eltérően az arab országok közös stratégiát kívánnak kialakítani a jelenlegi, már őket is hatványozottan érintő kihívások kezelésére. Mindezek miatt a találkozó eredménye jelentős hatással lehet a régió stabilitására és a békefolyamat további alakulására egyaránt.
A szerző a Migrációkutató Intézet vezető kutatója.