Új ügyfélbarát engedélyezési eljárások a jegybanknál

Elemzések2020. márc. 13.Dr. Csáji Kata Izabella

Az MNB mintegy ezerháromszáz-kétezer jogérvényesítési, prudenciális és engedélyezési eljárást folytat le évente. Utóbbi kapcsán születik a legtöbb felügyeleti döntés. Nem véletlen, hogy a jegybank most – a piaci szereplőkkel, érdekképviseletekkel folytatott kérdőíves konzultációt követően – teljesen megújította és bővítette honlapjának engedélyezési aloldalát. Az érdeklődők az eljárástípusok és szektorok szerint is tallózhatnak, az eljárások kapcsolatos tudnivalókat pedig ezernyi kérdés és válasz formájában is összegyűjtötték az MNB munkatársai.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) engedélyezési honlapja megújításának célja (a tartalmi bővítésen túl) az egyszerűbb kezelhetőség, a könnyű áttekinthetőség és logikus felépítettség, vagyis az ügyfélbarát aloldal kialakítása volt. A megújítás kapcsán az egyik fő szempont volt, hogy kevesebb kattintással is elérhetők legyenek a tartalmak, áttekinthetők legyenek a tájékoztató anyagok, a menürendszer pedig világos új struktúrába kerüljön.

Az engedélyezési aloldal bannerként az MNB főoldalán is megjelent, így az egyetlen kattintással elérhetővé vált. Az új felépítés fő koncepciója az volt, hogy az információk tárgykör szerint (engedélyezési eljárástípusok) és szektorok szerint (intézményi bontásban) is elérhetőek legyenek. Az oldalon való eligazodás megkönnyítése érdekében a kezdőoldalon három fő „doboz” látható az alábbi címekkel: Általános Információk; Szektorok; Engedélyezési Tárgyak.

Az „Általános információk” menüpont alatt egy tizenhárom kérdés-válaszból álló kérdéssor található. E szektorsemleges GYIK az eljárási képességtől a kérelmek benyújtásán át a díjfizetés és a személyes konzultáció lehetőségének kérdésén át számos témakört felölel. A bal menüsorban megtalálhatók az e-ügyintézéshez tartozó információk, valamint olyan tájékoztatók, mint például a jó üzleti hírnév megítélésének szempontrendszeréről és annak gyakorlati alkalmazásáról, az igazgatási szolgáltatási díjról vagy a szakmai alkalmasság és üzleti megbízhatóságról szóló tájékoztatók.

A korábbiakhoz képest új tartalom itt az Elérhetőségek menüpont, amelyben az MNB engedélyezést végző főosztályai titkárságainak telefonszámai, elektronikus elérhetőségei találhatók meg. Szintén a bal menüsorban ún. Formanyomtatványok pont is elérhető, ahol az engedélyezési, jóváhagyási, nyilvántartásba vételi eljárások és bejelentések formanyomtatványai olvashatók.

A Szektorok” részben valamennyi pénzügyi piaci típus megtalálható a hozzájuk tartozó intézményekkel. A szektorokon belül az információk az áttekinthetőség érdekében azonos menüfelépítést tartalmaznak minden intézménynél. Az egyes intézménytípusokra kattintva az eljárástípusok közül lehet választani.

A legtöbb eljárástípuson belül négy alpont jelenik meg: Elérhetőségek; Engedélyezési útmutatók; Eljárással kapcsolatos gyakori kérdések és válaszok; Szabályzatokkal kapcsolatos információk. Ez utóbbi tartalmazza a segédleteket és a szabályzatokkal kapcsolatos gyakori kérdéseket és válaszokat is.

Az MNB a pénzügyi szervezetek alapítási és tevékenységi engedélykérelmei összeállításának megkönnyítése céljából segédleteket készített, amelyek felsorolják a kérelemhez benyújtandó egyes szabályzatok tartalmi elemeit. Az „Eljárással kapcsolatos gyakori kérdések és válaszok” és a „Szabályzatokkal kapcsolatos információk” teljesen új tartalmak, amelyeket a jegybank az aloldal megújításával összefüggésben dolgozott ki és állított össze. A cél itt is az, hogy az érdeklődők a lehető legszélesebb körű tájékoztatást kapják meg könnyen elérhető formában a honlapon.

Az „Eljárással kapcsolatos gyakori kérdések és válaszok” menüpontok alatt összesen közel 1000 kérdés/válasz formában a jogszabályok rendelkezéseinek és az MNB egyes eljárások során gyűjtött gyakorlati tapasztalatainak feldolgozása található, kezdve a kérelem benyújtását megelőző teendőktől az eljárás egész folyamatáig. Az alapítási és tevékenységi engedélyezési eljárások során kötelezően benyújtandó szabályzatokhoz a különböző eljárástípusokhoz segédletek, sorvezetők, tartalmi iránymutatások is itt találhatók. Az útmutatók aktualizált formában olvashatók az új honlapon, és már tartalmazzák a személyes konzultáció lehetőségére vonatkozó tájékoztatást is.

Az Engedélyezési tárgyak” menüpont alatt összesen tiznkét különböző engedélyezési eljárás típus közül választhatnak az érdeklődők. Az eljárástípusokon belül szektorok és intézmények között is lehet tallózni. A linkek a szektor szerint kiválasztott intézménytípus oldalára navigálnak, ugyanarra, amely a szektorválasztó menüpontból is elérhető.

Az MNB 2017-ben 2505 db., 2018 pedig 2318 db. döntést hozott engedélyezési tárgykörben a négy szektorban. Utóbbi ügytípus tette ki a döntések legnagyobb részét, ezért is szükség volt a jegybank engedélyezési honlapjának teljes megújítására. A pénzügyi szektorokkal kapcsolatos engedélyezési eljárásai kapcsán az MNB a jövőben is folyamatosan figyelemmel kíséri majd a piaci folyamatokat és igyekszik mindenkor naprakész online felületet biztosítani az érdeklődők számára.

* A szerző a Magyar Nemzeti Bank munkatársa