Verhetetlen a dollár

Elemzések2024. jún. 18.Fellegi Tamás

Divatos téma volt az elmúlt években a dollár hanyatlásáról és más devizák felemelkedéséről beszélni, de erről szó sincs. Továbbra is az USA vonzza a befektetések harmadát.

Téves elképzelés volt a dollár trónfosztása és pláne a jüan felemlkedése: az utóbbi években

a teljes határokon átáramló befektetések harmada az Egyesült Államokba áramlott.

Az IMF elemzése szerint nem hogy csökkent, de egyenesen nőtt az oda áramló befektetések aránya, amit onnan is láthatunk, hogy az amerikai tőzsdeindexek, bennük a nagy technológiai részvények sorra döntik az újabb csúcsokat, magukhoz vonzva gigantikus összegeket.

Miért nőtt a vonzerő?

A járvány előtt csak 18 százalék volt az USA részesedése, de aztán megjelent a biztonságos irányba való tőkeáramlás, Kína a járványkezelés, az ingatlanválság és egyéb bizonytalansági tényezők miatt elvesztette vonzerejét, ráadásul 2022 elején jött az orosz invázió Ukrajnában, ami az orosz eszközök befagyasztását hozta. A kiadós amerikai kamatemelési ciklus ugyancsak meghozta a befektetők kedvét, emellett

Joe Biden elnök programja a megújuló energiák és a félvezetőgyártás támogatására erős működőtőke-befektetést is hozott.

Keleti zárás

Kína részesedése ugyanakkor 2021-23 között 7 százalékról 3 százalékra csökkent. Ráadásul a kínai kamatcsökkentés a kínai tőkét is arra készteti, hogy külföldön keressen magasabb hozamot biztosító befektetést.

Az IMF szerint a feltörekvő piacokról az elmúlt években nettó kiáramlás történt, az ezredforduló óta először. Akkor azonban ez széleskörű volt, most elsősorban Kínát érinti és természetesen Oroszországot, ahol be is fagyott minden befektetési tevékenység.

Néhány gigantikus cég

Nem szabad figyelmen kívül hagyni a mesterséges intelligencia mániát, amely néhány részvénybe annyi befektetőt hozott, hogy ezek szinte az összes szabad pénzt magukba szippantották. Az Nvidia teljes értéke az elmúlt 2 évben 2000 milliárd dollárral nőtt, az Apple és a Microsoft ugyancsak több száz milliárddal növelte értékét.

Összehasonlításképp: a francia és a brit tőzsde, melyek most fej-fej mellett vannak, mint Európa legnagyobb részvénypiaicai, nagyjából bő 3000 milliárd dolláros piaci kapitalizációt mondhatnak magukénak, annyit, mint egyedül maga a Microsoft vagy az Apple.